Романија има највисока стапка на сообраќајни несреќи во ЕУ.

Објавил: Рејхан Бајрами | 5 октомври, 2019 14:45

ГОЛЕМА НЕСРЕЌА ВО РОМАНИЈА: Десет лица загинаа во судир на камион со минибус! (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Десет лица загинаа на самото место, а седум лица се повредени во југоисточниот дел на Романија кога се судрил камион со минибус.

Како што соопштија романските власти, четворица од повредените се во сериозна здравствена состојба. Во несреќата се судриле камион и минибус, при што загинале и возачите на двете возила.

Светските агенции јавуваат дека причина за несреќата најверојатно е лошата патна инфраструктура во Романија.

Највисок процент на жртви-пешаци во сообраќајни несреќи во 2017 година има во Романија, 37 загинати на еден милион жители, а најмалку во Данска само тројца.

Грција е на првото место во однос на жртви во сообраќај со мотори во 2017 година и тоа 20 на еден милион жители, додека во Бугарија и Естонија за во 2016 година бројот на жртви со мотори е нула.

Податоците на Евростат покажуваат дека согласно бројот на жртви велосипедисти во сообраќајот, на прво место е Романија со 10 загинати на еден милиони жители, а нула жртви во 2016 година имале Кипар и Луксембург .
Разликите меѓу државите – членки на ЕУ за бројот на загинати при сообраќајни несреќи варираат од 30 смртни случаи на милион жители во Велика Британија и Шведска, до над 90 во Бугарија и Романија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Повредени се најмалку 180 лица како последица од ударите на тајфунот, а околу 38.000 лица се евакуирани од своите домови, наведува агенцијата Кјодо.

Тајфунот Хагиби однесе 40 животи, исчезнати се 17 лица а над 180 се повредени

Тајфунот Хагиби направи хаос во Јапонија каде бројот на настрадани лица нарасна на...

Во авионот бил возачот на претседателот на Конго и неговиот менаџер за логистика, како и неколку војници.

СЕ СРУШИ АВИОН ВО КОНГО: Има загинати меѓу кои и членови на кабинетот на претседателот!

 Се сруши товарен авион на истокот на Конго, загинаа сите осум патници и членови...

Пензионерот Ла Лоџе кој живеел на стара фарма, починал на 2 мај од инфекција на цревата.

Пензионер чекал 23 часа во болница и на крај починал: Камерите снимиле скандалозен пропуст на медицинскиот персонал(ВИДЕО)

Италијанскиот пензионер Џузепе Рамонјино починал во болницата во Монкалијерија, блиску...