Приведени се осум лица, повеќето од нив се албански државјани, пренесува грчки Катимерини.

Објавил: Сара Фемина | 25 јануари, 2020 21:59

Голема рација во Грција, ЗАПЛЕНЕТ 1 ТОН КОКАИН: Уапсени 8 дилери, повеќето се албанци

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Грчката полиција денес соопшти дека запленила повеќе од еден тон кокаин и разбила меѓународна група осомничена за шверц на големи количини на дрога во Европа и северозападна Африка од Сент Винсент и Гренадини, островска нација во Карипското Море.

Приведени се осум лица, повеќето од нив се албански државјани, пренесува грчки Катимерини.

Според изјавата, полицијата запленила 1,18 тони дрога во изнајмени станови во областа Етолија-Акарнанија.

Во акцијата учествувале одделението за грчки полиции на грчката полиција, пристанишните власти и единицата за финансиски криминал на грчкото Министерство за финансии, заедно со Управата за спроведување на дрога на САД (ДЕА), додава грчки портал Грчки репортер.

Минатата година италијанската полиција разби криминална група која се занимавала со недозволена трговија со дрога, а чии членови главно биле Албанци.

Во акцијата запленети се 281 килограм дрога, од кои шест килограми кокаин и 275 килограми марихуана.
Базата на групата била во Фиренца. 

Марихуаната произведена во Албанија илегално по морски пат била транспортирана до Италија а потоа дистрибуирана во многу градови во земјата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во извештајот се вели дека Мортеза Рахманзаде, градоначалникот на 13 области во Техеран,  бил хоспитализиран вчера заради симптоми на коронавирус. Тестот покажал дека Мортеза е позитивен на коронавирус, пренесува Ројтерс.

КОРОНА ВИРУСОТ УДРИ И ПО ВЛАСТА: Градоначалникот на Техеран заврши во болница поради смртоносниот вирус!

Ирански функционер од Техеран е заразен со коронавирус, објави денес државната телевизија. Во...

„Одржавме помали воени вежби“, се вели во преписот на брифингот објавен од прес-службата на американската армија.

ПАНИКА: Американците вежбаа за нуклеарна војна со Русија – вака би изгледала оваа катастрофа

Соединетите држави спроведоа воени вежби, симулирајќи одговор на нападот на Русија...

Ердоган денеска посочи дека ќе обави телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин за моменталната ситуација во Сирија, како и дека акциите на Турција во Идлиб ќе зависат од резултатот на тој телефонски разговор.

Ердоган: Војната започна, денеска ќе разговарам со Путин!

Денеска претседателот на Турција  Реџеп Тајип Ердоган изјави дека тоа што во моментов...

Три од нив се изградени и веќе се дел од руската флота - „Јури Долгоруки“, „Александар Невски“ и „Владимир Мономах“. Четвртата подморница „Принц Владимир“ моментно е во фаза на тестирање.

Ова е најсмртноносно оружје во светот: За пола час може 280 градови да ги претвори во пепел(видео)

Атомските подморници вооружени со моќни нуклеарни ракети се најсмртоносно оружје...