Според неа, по раѓањето, бремената жена била вратена во респиратор и во моментов е во стабилна состојба. Таа има билатерална пневмонија, но, како што дознаваме, таа беше негативна на тестовите цело време.

Објавил: Стојче Бушин | 20 јули, 2020 18:19

ГОЛЕМА ТАГА ВО СРБИЈА: Се породи бремена жена која беше на респиратор, бебето почина!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

27-годишна трудница од околината на Ниш, која со денови е на респиратор поради сомнение за ковид, се породи денес со царски рез заради влошување на состојбата, но новороденчето починало кратко време по неговото раѓање, дознава „Блиц“.

 Советот на лекари денеска донесе одлука дека бремената жена која е во 31-та недела да се породи со царски рез во 10.30 часот, со оглед дека нејзината општа состојба е влошена.

Таа роди момче, но многу набргу после тоа и покрај сите мерки на реанимација, лекарите не успеаја да се изборат за неговиот живот.

Бебето почина во 11,50 часот – вели за „Блиц“ проф. Д-р Анѓелка Славковиќ, помошник генерален директор на КЦ Ниш за детски клиники и директор на Клиниката за детска хирургија и ортопедија!

Според неа, по раѓањето, бремената жена била вратена во респиратор и во моментов е во стабилна состојба. Таа има билатерална пневмонија, но, како што дознаваме, таа беше негативна на тестовите цело време.

-PCR-тестовите беа негативни, но нејзината тешка општа состојба ги натера лекарите да се сомневаат во ковид.
Таа има билатерална пневмонија и била насочена од инфектолог во центарот на ковид поради клиничката слика и општата тешка состојба, објаснува проф. Д-р Славковиќ!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Тоа беше лет за обука за идните пилоти и морнари за време на борбената обука. Авионот го управувал искусен пилот од 2-ра класа со 700 часа лет.

ВАКА ПАДНА АВИОНОТ ВО УКРАИНА: Погледнете што претходеше на несреќата во која животот го загубија 26 лица(ВИДЕО)

Авион АН-26 со 27 лица се урна во петокот вечерта, на 25 септември, во близина на Чугјево...

Засега е непознато зошто ресторанот се срушил во областа Ксиангфенг во провинцијата Шанкси, 600 километри југозападно од Пекинг!

ХОРОР ВО КИНА: Се сруши двокатен ресторан, 30 лица извадени од урнатините, 13 мртви (ВИДЕО)

Тринаесет лица загинаа во Кина откако се сруши двокатен ресторан, објавија денеска...

Според АП, мажот, чиј идентитет сè уште не е утврден, веднаш бил пренесен во најблиската болница, каде бил прогласен за мртов, а други шест лица биле хоспитализирани поради состојба на шок.

ПОЛАРНА МЕЧКА УБИ ЧОВЕК ВО НОРВЕШКА!

Човек го загуби животот утрово во напад на бела мечка на кампување на еден од островите...