Пејачката на познатата група “Роксет“ уште пред три години изјави дека е тешко болна и се прости со своите обожаватели преку емотицна порака на социјалните мрежи.

Објавил: Валерија Петрова | 10 декември, 2019 13:10

ГОЛЕМА ТАГА: Почина пејачката од групата „Roxette“

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Тага во светот на музиката, денеска по тешко боледување почина познатата рокерка од групата „Роксет“, Мери Фредриксон на своја 61 годишна возраст. Пејачката боледуваше од рак на мозокот кој со години се бореше со оваа пеколна болест.

Тажната вест ја соопштија сите шведски медиуми.

Пејачката на познатата група “Роксет“ уште пред три години изјави дека е тешко болна и се прости со своите обожаватели преку емотицна порака на социјалните мрежи.

Таа требаше да ја оддржи турнејата по повод 30 години успешна кариера, но поради лошата здравствена состојба на Мери Фредриксон, која веќе подолго време е болна мораше да ги откаже сите настапи, и обожавателите немаа прилика за последен пат да и ги слушнат песните во живо.

-Ова беа 30 извонредни години на бендот „Роксет“. За жал, деновите на турнеја за мене се готови и затоа би сакал да им се заблагодарам на сите обожаватели што толку време му беа верни на нашето дуо – стои помеѓу другото, во нејзината порака на „Фејсбук“.

Мери е родена на 30. мај во 1958 година во Шведска. Таа зад себе остави две деца.

Да се потсетиме на безвременскиот хит на групата „Роксет“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Во 1989 година Булатовиќ беше избран за претседател на Претседателството на СК Црна Гора, а претседател на државата стана на првите повеќепартиски избори во 1990 година.

ТАЖНА ВЕСТ: Почина поранешниот претседател на Црна Гора, Момир Булатовиќ!

Поранешниот претседател на Црна Гора, Момир Булатовиќ, денеска почина на 63-годишна...

Убиецот е Горан Јанковиќ кој полицијата по два дена бегство успеа да го фати, тој во полицијата ја раскажа причината за трикатното монструозно убиство.

ПОСЛЕДНО ЗБОГУМ: Погребано три членото убиено семејство од Нови Сад!

Мирјана Пајиќ и нејзините родители Нада и Бранислав Пајиќ, погребани се денеска на...

Лена беше права дама од девојче. Стварно јас не знам што да кажам, освен да речам зошто бог зема такви деца.

НИШ ЗАВИЕН ВО ЦРНО: Ова беше улицата во која Лена порасна, првите детски чекори ги направи овде !

Шеснаесетгодишната Лена Илиќ синоќа ја загуби петмесечната тешка борба за живот на...