Според изјавата, хеликоптерот се урнал на околу 20 километри од населбата Клин во московскиот регион во 20 часот по локално време.

Објавил: Мартин Попоски | 19 мај, 2020 21:57

ТРАГЕДИЈА ВО РУСИЈА: Се сруши воен хеликоптер, загинаа сите членови на екипажот!

Фото/Текст извор: ©Informer.rs магазин.мк

Сите членови на екипажот на рускиот воен хеликоптер Ми-8 загинаа вечерва кога авионот се урна во московската област, соопшти руското Министерство за одбрана, но не се наведува колку лица се наоѓале во авионот.

Според изјавата, хеликоптерот се урнал на околу 20 километри од населбата Клин во московскиот регион во 20 часот по локално време.

Во соопштението се вели дека сите членови на екипажот биле мртви, но не се прецизира колку лица биле во хеликоптерот.

Според првите првични информации, несреќата се случила поради технички дефект на хеликоптерот, се додава во огласот, пренесе Тас.

 Од околу 6.000.000 воен персонал во 1990 година, денеска руската армија е намалена на нешто повеќе од 1.100.000 луѓе во 2009, вклучувајќи околу 2.000 авиони (на пример Миг-29, Су-27, Миг-31), 955 бомбардери, околу 23.000 тенкови, во близина 22.000 далеко бојни артилериски системи, околу 50 подморници, околу 100 надводни воени бродови.

Руската Федерација има најголем арсенал на нуклеарно оружје во вредност од блиску 12.000 нуклеарни глави. Стратешките ракетни сили се опремени со вкупно 446 интерконтинентални ракети од типот 4. Р-36МУТТХ има дострел над 15.000 километри. Предвидените воени трошоци за 2010 година биле 35 милијарди долари, седми по големина во светот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Пред 20 години, двегодишниот Марко, загина од НАТО бомба во сред центарот Нови Пазар во татковата прегратка, а истовремено настрада и неговиот татко Владан!

Малиот Марко(2) беше најмладата жртва на НАТО бомбардирањето: Загина во прегратката на татко му(ФОТО)

Во прегратките на својот татко Владан 31. мај 1999 година, околу 14 часот попладне, во бомбардирањето...

Новата снимка дава поинаков агол на инцидентот што ја запали Америка и открива дел од конфликтот на Флојд со полицијата, пред работите да ескалираат понатаму.

Ново видео го покажува ужасното убиство на афроамериканецот: МУ НЕМАШЕ СПАС (ВИДЕО)

Ново видео од апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицаецот...

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА – ИМА ЗАГИНАТИ И 19 ПОВРЕДЕНИ ЛИЦА: Се судрија автобус и автомобил!

Во судирот на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобилот, загинаа...