Планинарот паднал во провалијата и поради тешките поврди набрзо починал. Телото било извлечено од страна на полицајците од Целје, со помош на армијата.

Објавил: Сара Фемина | 17 јануари, 2020 11:13

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загина планинар во Словенија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во областа Острица во Словенија при пад во провалија загина планинар (69), јави дописникот на МИА до Љубљана.

Планинарот се движел по планината во еден момент се лизнал и почнал да паѓа кон провалија длабока 50 матери.

Несреќниот планинар паднал во провалијата и поради тешките поврди набрзо починал. Телото било извлечено од страна на полицајците од Целје, со помош на армијата.

Минатата година во Словенија животот го загубиле 41 планинар.

Неодамна двајца планинари загинаа во горните дела на планинскиот врв Метерхорн на швајцарските Алпи.

Според полицијата , врз планинарите се урнала карпа , по што и двајцата биле на место мртви. Едниот од загинатите бил професионален водич.
Несреќата се случила на височина од 4 250 метри надморска височина. Инаку врвот Метерхорн е висок 4 478 метри и е еден од највисоките и најпознати врвови на Алпите. Несреќата се случила близу границата меѓу Швајцарија и Италија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Тоа беше лет за обука за идните пилоти и морнари за време на борбената обука. Авионот го управувал искусен пилот од 2-ра класа со 700 часа лет.

ВАКА ПАДНА АВИОНОТ ВО УКРАИНА: Погледнете што претходеше на несреќата во која животот го загубија 26 лица(ВИДЕО)

Авион АН-26 со 27 лица се урна во петокот вечерта, на 25 септември, во близина на Чугјево...

Засега е непознато зошто ресторанот се срушил во областа Ксиангфенг во провинцијата Шанкси, 600 километри југозападно од Пекинг!

ХОРОР ВО КИНА: Се сруши двокатен ресторан, 30 лица извадени од урнатините, 13 мртви (ВИДЕО)

Тринаесет лица загинаа во Кина откако се сруши двокатен ресторан, објавија денеска...

Според АП, мажот, чиј идентитет сè уште не е утврден, веднаш бил пренесен во најблиската болница, каде бил прогласен за мртов, а други шест лица биле хоспитализирани поради состојба на шок.

ПОЛАРНА МЕЧКА УБИ ЧОВЕК ВО НОРВЕШКА!

Човек го загуби животот утрово во напад на бела мечка на кампување на еден од островите...