Телото од провалијата, најверојатно го извлекле планинарите кои биле заедно со него.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 септември, 2019 10:29

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Македонски планинар загина на Олимп!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Планинар од Македонија го загуби животот на планината Олимп во Грција, откако паднал во провалија, веројатно затоа што претходно му се слошило.

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, станува збор за група од околу девет лица од нашата земја, кои планинареле на Олимп, на мажот или му се слошило или добил срцев удар по што паднал во провалија, а обдукцијата дополнително ќе ги утврди точните причини за смртта.
Телото од провалијата, најверојатно го извлекле планинарите кои биле заедно со него.

Олимп се наоѓа во јужниот дел на Балканскиот Полуостров крај брегот на Егејско море, оддалечена на околу 100 км југозападно од Солун. Олимп изнесува околу 600 км2. Од исток на запад планината има должина 25 км, а од север на југ 28 км. Ги дели рамнините на Пиерија (Егејска Македонија) и Тесалија. 

Во пренесувањето на телото од местото на несреќата во планинарскиот дом „Спилиос Агапитос“, што се наоѓа на надморска височина од 2.100 метри интервенирале 14 пожарникари припадници и на специјалната спасувачка единица и на противпожарната служба од Литохоро.

Олимп е планина што се наоѓа во Грција помеѓу Егејска Македонија и Тесалија, лоцирана неколку километри западно од Солунскиот залив.

Таа е највисоката планина во Грција (2917 м), во етничка Македонија и втора на Балканскиот полуостров по Рила (2925 м).

Често се нарекува и Дом на боговите. Уште од најстаро време Олимп бил граница меѓу Македонците и Грците. Планината има доста посетители. Во зимскиот период, температурата се движи од -17 до -5 °C, а лете од -2 до 3 °C. По падините на планината е развиено и сточарството. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Полицијата отвори истрага за оваа несреќа, а покрај убиениот Нуиши, жртва при грабежот е и 22-годишниот В.Х. од Косово

ПОЧИВАЈ ВО МИР: Ова е убиениот македонски борач Буњамин Нуиши, кој го загуби животот во казино

Македонскиот борач Буњамин Нуиши беше убиен при грабежот на казиното во Блаце. Од неговиот...

Според првичните, инаку неофицијални информации, несреќниот момент се случил во скопската населба Кисела Вода, поточно кај сервисот „Скендеровски“. Со непрописна брзина на движење, и дождливиот коловоз, легендарниот Буштур изгубил контрола над возилото, излетал од патот и удрил во бетонските блокови поставени покрај булеварот.

ЗАГИНА КОШАРКАРСКАТА ЛЕГЕНДА БЛАГОЈА-БУШТУР – страшна сообраќајка вечерва во Кисела Вода

Во тешка сообраќајна несреќа која се случила вечерва загина македонската кошаркарска...

Според извештајот на Одделението за превенција на СВР Скопје, поради непрописно паркирање, со „пајак“ биле подигнати 56 возила

Згасна уште еден живот во Скопје – хаос во главниот град!

Уште една трагедија го потресе Скопје. МВР инфорира за вчерашната состојба на скопските...