Како што пишува Курир.рс, Булат предниот дел се забил два метри во земјата, при изведба на акробатски лет.

Објавил: Рејхан Бајрами | 18 јули, 2019 11:06

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: СЕ СРУШИ АВИОН ВО СРБИЈА, ЗАГИНА ПИЛОТОТ!

Фото/Текст извор: ©Онлине магазин

Мал авион кој бил управуван од 47-годишниот пилот Владимир Булат, се урна во близина на аеродромот Ечка кај Зрењанин, Србија.

Владимир Булат, кој е инаку претседател на Аероклубот во Зрењанин, загина при пад на мал авион марка Злин 526 Ф, во близина на спортскиот аеродром Ечка крај Зрењанин. 
Како што пишува Курир.рс, Булат предниот дел се забил два метри во земјата, при изведба на акробатски лет.

Мал авион кој бил управуван од 47-годишниот пилот Владимир Булат, се урна во близина на аеродромот Ечка кај Зрењанин, Србија.

Инспекторите на Центарот за истражување на несреќи, веднаш пристигнале на место на несреќата, рече директорот за центарот за истражување на авионски несреќи, Небојша Петровиќ.

Владимир Булат бил искусен пилот на мали и спортски авиони, а исто така бил претседател на аероклубот од Зрењанин.

Истрагата од инспекторите покажала дека не се работи за никаква грешка во авионот, туку за авионска несреќа која најверојатно е грешка на пилотот.

При изведувајќи акробатски лет, пилотот Владимир Булат,  наеднаш изгубил контрола над леталото и неконтролирано се урнал при што загинал на лице место.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Како што пренесе државната телевизија, до експлозијата дошло така што од цевката која се наоѓала во салата за венчавање протекла гас.

КРВАВА СВАДБА ВО ИРАН: Загинаа 11 сватови и 5 деца – еклсплодира плинска цевка на венчавка!

Најмалку 11 лица загинаа во експлозија на плинска цевка за греење, во западот на Иран,...

Властите соопштија дека лошото време ќе биде еден од факторите што ќе се испита, но причината за несреќата сè уште не е позната.

СЕ СРУШИ ПАТНИЧКИ АВИОН ВО САД: Најмалку 10 лица се загинати

Најмалку девет лица загинаа, а тројца се повредени во пад на мал авион во американската...

Емран Хамза (2), кој е по потекло од Србија, загина во неделата на божиќниот саем во Луксембург, кога скулптура од мраз од 700 кг падна на несреќното дете.

ХОРОР: Двегодишно дете од Србија го уби скулптура од 700 килограми мраз – ПОЧИНАЛО НА РАКАТА ОД ТАТКО МУ

Емран Хамза(2)трагично настрада кога на него во текот на божиќниот саем се сруши куќа...

„Ова е критична точка, со екипи од Турција се обидуваме да ги поместиме трите плочи кои се паднати една врз друга.

Симоновски зборува за ТВ21 од Драч: „Се наоѓаме на критична точка, најверојатно има три-четири деца под рушевината“

Три до четири деца се заглавени во рушевината каде што интервенираат екипи на пожарната...