72- годишно лице со иницијали Ѓ.Д. од Неготино, се удавило во Преспанското Езеро.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 јули, 2019 14:13

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Се удави човек во Преспанско Езеро!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Голема трагедија во Преспанско Езеро се случила денеска околу 11 часот.

Како што пишува курир, 72- годишно лице со иницијали Ѓ.Д. од Неготино, се удавило во Преспанското Езеро. Од министерството за внатрешни работи ја потврдија оваа информација. Се уште нема детална потврда за името на починатото лице.

Повеќе информации за случајот се очекуваат во текот на денот.

Во рамките на Македонија, Преспанското Езеро се наоѓа во југозападниот дел од земјата. Претставува важно водно живеалиште и затоа е прогласено за рамсарско место.

Географската положба, надморската височина, високите рамковни планини, присуството на природно акумулираната вода во езерото и др., ја прави климата во котлината специфична.
Северниот дел на котлината има континентална клима со поладни зими, а јужниот е под влијание на продорот на медитеранската клима со поблаги зими. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Увид извршила екипа од полициска станица Гевгелија, а по наредба на јавен обвинител пронајдените делови од телото се предадено на вештачење.

СТРАШНО: Пронајдени делови од човечко тело кај Богданци

Вчера напладне во атарот на Богданци бил пронајден човечки череп, коска и делови од...

Мртво новороденче било донесено вчера од страна на родителите во Клиничката болница во Битола, соопштија од Битолската полиција. Вчера околу 13,35 часот од Болницата во СВР Битола било пријавено дека кај нив е донесено починато новороденче без траги на насилство, пишува Апла.мк.

Трагедија: Родители донеле мртво новороденче во болницата во Битола

Трагедија во Битола, донесено мртво бебе во болницата. Мртво новороденче било донесено...

На 18 август, во село Мојанце, Арачиново, со употреба на огнено оружје со калибар од 7,62Х25мм, осомничениот го лишил од живот Зилбехар Ајвази. На критичниот ден, осомничениот седел на совозачкото седиште во автомобил Фолксваген голф 3, управуван од засега непознато лице.

Детали за убиството во Арачиново

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка...