Согласно информациите, во земјава вакцинирани се 46 проценти од полнолетната популација. А пак дури, 74% од позитивните на Ковид-19 не биле вакцинирани.

Објавил: Перо Милчин | 22 октомври, 2021 16:47

Големи гужви пред вакциналните пунктови за трета доза на вакцина

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Гужви има пред повеќето вакцинални пунктови за примање на трета доза на вакцина, пренесува „Телма“.

Согласно информациите, во земјава вакцинирани се 46 проценти од полнолетната популација. А пак дури, 74% од позитивните на Ковид-19 не биле вакцинирани.

Исто така извештајот покажува дека, смртноста кај невакцинираните е поголема.

Инаку, како потсетување, сите граѓани кои примиле вакцини од кинескиот производител од видовите „Синофарм“ и „Синовак“, треба да ја примат третата доза- три месеци, после примањето на втората.

Додека пак, жителите вакцинирани со останатите вакцини, за трета доза треба да почекаат шест месеци од кога примиле втора доза.

Што се однесува до третата доза на вакцина, избор нема, сите примаат „Фајзер“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Комисијата бара вработените на работното место да приложат сертификат за вакцинација или негативен ПЦР тест кој ќе важи најмалку 72 часа и ќе биде на трошокот на работникот, а оние кои го прележале вирусот, ќе може да приложат сертификат за прележан Ковид, но не постар од 45 дена. Доколку работникот има ретки имунолошки болести, тогаш ќе треба да приложи потврда од лекар специјалист дека не може да прими вакцина. Дел од мерките е и задолжителната вакцинација за сите здравствени работници.

Вакцинација или ПЦР тест на трошок на работникот

Новите мерки што ги предложи Комисијата за заразни болести се очекува утре да бидат...

Мерките кои ги предлага Комисијата за заразни болести, како советодавно тело на министерот за здравство, се целосно издржани

Филипче: Граѓаните имаат избор или да направат ПЦР тест што ќе го платат сами, или да се вакцинираат бесплатно

Дека вакцините се докажано безбедни, ефикасни и штитат од тешка форма на болеста, Филипче...