Заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, преку Твитер, соопшти дека за Кипар заминуваат два грчки канадери за да помогнат во гаснењето на пожарот.

Објавил: Владо Марин | 3 јули, 2021 21:21

Големи пожари на Кипар, се евакуираат села, а земјата бара помош од ЕУ и Израел

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Кипар побара воздушни средства од Израел и Европската унија за да помогнат во гаснењето на големите пожари што се вон контрола во областа Лимасол, поконкретно во селата Акрапас, Ептагониа и Оду, а веќе се евакуирани неколку села, јави дописничката на МИА од Атина.

Портпаролот на Противпожарната служба на Кипар Андреас Кетис, преку Твитер, соопшти дека пожарите се блиску до населени места, нанесена е штета на куќи, а со оглед на тоа дека претставуваат опасност за домовите, веќе се евакуирани жителите на три села, но и дека пожарникарите кои не се на служба, повикани се на помош.

Министерот за надворешни работи на Кипар Никос Христодулидис, за кипарската новинска агенција КИПЕ, рече дека е побарано од ЕУ и Израел да испратат четири авиони кои ќе помогнат во гаснењето, а министерот за земјоделство на Костас Кадис објасни дека ситуацијата со пожарите е тешка и затоа е побарана помош и очекуваат набргу да пристигнат авионите.

Заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, преку Твитер, соопшти дека за Кипар заминуваат два грчки канадери за да помогнат во гаснењето на пожарот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Катарската телевизија Ал Џазира објави дека талибанските бунтовници се приближиле до аеродромот и испукале неколку предупредувачки истрели со цел да ги растераат луѓето кои се собрале таму.

ТАЛИБАНЦИТЕ ГИ ПРЕКИНАА СИТЕ ЛЕТОВИ ОД КАБУЛ

Талибанците денеска соопштија дека времено ги прекинуваат сите летови од меѓународниот...

Директорот на Цивилната заштита на Хрватска и министерот за здравство го посетија местото на кое утрото, на автопатот Белград-Загреб, се случи тешката сообраќајна несреќа, откако автобус со косовски регистерски таблички, од непознати причини, слетал од коловозот.

Загинаа девет патници и еден од возачите, девојче меѓу тешко повредените

Директорот на Цивилната заштита на Хрватска и министерот за здравство го посетија...

Израелската војска на Твитер потврди дека во Тел Авив и во централниот дел на Израел се огласиле сирени што предупредуваат на ракетен напад.

Сирени за напад се огласија во Тел Авив, се слушаат експлозии

Во Тел Авив, вториот најнаселен град во Израел, штотуку се огласија сирените за тревога. Во...