Таа и нејзиниот син, принцот Чарлс, заработуваат најмногу од својот имот и парите што ги добиваат од Парламентот.

Објавил: Сара Фемина | 22 ноември, 2020 18:41

ГОЛЕМО БОГАТСТВО: Еве од што всушност живее британското кралско семејство и од каде потекнуваат нивните милиони

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Британското кралско семејство има повеќе извори на приход, а кралицата е „тешка“ 360 милиони фунти.

Таа и нејзиниот син, принцот Чарлс, заработуваат најмногу од својот имот и парите што ги добиваат од Парламентот.

Остатокот од семејството исто така добива милиони. Трите главни извори на приход на кралицата се Кралскиот апанаж, Војводството Ланкастер и нејзините приватни имоти и инвестиции.

Кралицата е сопственик и на сите необележани лебеди, делфини и китови во кралството, од 12 век, иако економистите и експертите за кралското семејство се шегуваат дека веројатно не профитираат многу од тоа.

Кралскиот апанаж е годишен приход од владата што де факто ги покрива трошоците за патување, репрезентација, осигурување, вработување и одржување на кралските палати и имот. Кралицата доби 42,8 милиони фунти (ослободени од данок) преку кралскиот апанаж за фискалната 2016-2017 година, бројка што се искачи на 76,1 милиони фунти за финансирање на реновирање на Бакингемската палата.

Кралскиот апанаж е добиен од збирот на имоти и фарми (Crown Estate) кои генерираат стотици милиони фунти годишно.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Тој ја сподели убавата вест на социјалните мрежи и го покажа златниот прстен со дијамант со кој ја запросил саканата, со емотивна порака.

Со златен прстен со дијамант Костадин ја запроси девојката

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Коста Костадинов ја запроси својата девојка Марија...