понеделник, 22 јули 2019

MK/ EN/ DEНевремето предизвика поплави, материјална штета врз возила и објекти, како и прекин во снабдувањето со електрична енергија.

Објавил: Катерина Крстиќ | 11 јули, 2019 14:40

Големо невреме ја погоди и Албанија: Поплави, прекин во сообраќај и струја, сообраќајни незгоди и неколку повредени лица

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Силен ветер, дожд, град и електрични празнења, беа резултат од големото невреме кое ја зафати и соседна Албанија.

Невремето предизвика поплави, материјална штета врз возила и објекти, како и прекин во снабдувањето со електрична енергија.

Како што соопштија властите во Албанија, најпогодени од големото невреме беа подрачјата на Ѓирокастро, Валона, Саранда, Корча и Шенѓин, каде ветрот буквално носеше се пред себе, корнеше дрвја, што предизвика и застој во сообраќајот.

Се уште се работи на отстранување на паднатите дрвја од патот, во неколку области кои беа отсечени од сообраќај.

Невремето го погоди и познатото туристичнко место Валона, каде имаше прекин во сообраќајот, поради високото ниво на вода по улиците, а исто така и во другите приморски градови, невремето предвика голема матерјална штета на угостителските и други објекти. Во невремето настрадаа и неколку лица кои за среќа се надвор од животна опасност.

Инаку невремето беше причина и за повеќе сообраќајни несреќи во кои се повредени повеќе лица. Во една од сообраќајките учествувало возилото на руската амбасада, при што полесно е повреден возачот на автомобилот а во сообраќајката во близина на Подградец повредени се десет лица кои патувале со џип, што излетал од патот поради силното невреме и неприлагодената брзина на движење на условите на патот.

Во многу делови во земајта поради искинати проводници и паднати столбови има прекин во снабудвањето со електрична енергија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Градежниот шут бил извлечен изминатиов викенд од членот на нуркачкит центар „Акватек“, Никола Паскали. Вреќата со плочки која уште мината година минатата година беше лоцирана на дното од езерото.

СРАМОТА: По кадата пронајдена и вреќа со плочки на дното на Охридско езеро

Дека сами си го уништуваме културното наследство, и нашите скапоцености говори и оваа...

До овој момент, немам информации дека Фрики и Кики, високи функционери во власта и во владејачката партија, одлучиле да преземат политичка одговорност за својата блискост со главниот актер на аферата за милионскиот рекет и да понудат соработка со јавниот обвинител. Ако го сториле тоа, нека ми простат за неинформираноста. Ако, пак, се оглушиле на мојот апел, ќе повторам – нивното одбивање да го сторат тоа објективно ја отежнува и ја забавува истрагата.

Героски со нови детали за “Рекет”: Белким не поверувавте дека онаа ботоксирана несреќа е главниот фраер во случајов

Иако беше најавено дека денеска во најновата колумна на новинарот и сопственик на...

Груби вели дека тоа е работа всушност на Советот на обвинител. Ова е забелешка на Артан Груби за предлогот на премиерот Зоран Заев обвинителката Вилма Рускоска да ја замени специјалната обвинителка Катица Јанева.

Груби: Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство

Артан Груби, пратеникот на ДУИ истакна дека не е работа на Собранието или Владата...

- Денеска е 7-ми ден, ни помина цела недела како никој не знае каде е Катица Јанева. Спасовски се прави недоветен зошто би ја следел, а пред очи ни се случува најголемата криминално-политичка афера каде што Катица Јанева е директно вмрежена со првоосомничениот и второосомничениот. Имаме директни јавни признанија од обвинителката Вилма Русковска дека Катица Јанева контактирала со првоосомничениот Боки 13 за конкретниот рекет и се уште никој не знае каде е Катица Јанева, а не пак да биде приведена и сослушана, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на денешната прес-конференција.

Заев е главата на октоподот: Русковска, ЗАев и Спасовски свесно и даваат простор на Јанева

Потпаролот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски кој изјави дека Заев,...


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial