Гробницата е откриена околу 11 метри под земја, а за ковчезите се верува дека се стари најмалку 2.500 години. Тие беа запечатени од кога биле погребани, а веројатно има и повеќе.

Објавил: Стојче Бушин | 10 септември, 2020 8:01

ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ ВО ЕГИПЕТ: Пронајдени 13 недопрени ковчези стари 2.500 години! За археолозите ова останува мистерија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Египетското Министерство за туризам и антиквитети го потврди откривањето на 13 дрвени недопрени ковчези во некрополата на пустината Сакари.

Гробницата е откриена околу 11 метри под земја, а за ковчезите се верува дека се стари најмалку 2.500 години. Тие беа запечатени од кога биле погребани, а веројатно има и повеќе.

Саркофазите се во многу добра состојба, а некои ја имаат и оригиналната боја на дрвото.

Според министерот за туризам Калед ал-Анани, очекува во следните месеци веројатно да има многу повеќе откритија во оваа гробница. Со оглед на беспрекорната состојба на гробницата, археолозите очекуваат да најдат богатство скриено во него.

Секој предмет пронајден покрај мртвите ќе фрли светлина врз нивниот статус, богатство и влијание, иако засега, идентитетот на починатиот останува мистерија.

Во меѓувреме, министерството ги најавува настаните преку бројни записи, веројатно во обид да се врати животот на нарушената туристичка индустрија во земјата, која е дополнително ослабена од пандемијата на коронавирусите.

Египетската влада го отвори пристапот до музеите и културните места на 1 септември!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Сега ја имате директната можност да учите од најдобрите фотографи и уметници од своите полиња на дејствување и да дознаете кои се новите техники на работа, но и да ги подобрите постоечките.

На 23 и 24 ноември, Скопје ќе биде домаќин на најдобрите фотографи!

Skopje Photo Week 2020 – #SPW2020 На 23 и 24 ноември, Скопје ќе биде домаќин на најдобрите фотографи,...

Проектот има за цел да ја потенцира важноста на концертните сали и музичките културни центри како главни промотери за развој на млади таленти во Европа, кои претставуваат не само т.н. „инкубатори“ за бендови, туку играат и витална улога во развојот на здравиот урбан еко-систем.

МКЦ стана дел од големиот европски проект – SCENERGIES

МКЦ во 2020 година стана дел од уште еден голем европски проект, SCENERGIES, кој се базира на...

Се обновува столаријата, а предвидена е и реконструкција на подот, тоалетите, замена на прозорците, како и поставување на нов систем за противпожарна заштита и електрична инсталација.

Се реконструира главниот конак во манастирскиот комплекс Свети Пантелејмон

Започната реконструкција на главниот конак во манастирскиот комплекс Свети Пантелејмон,...

Аплицирањето е идентично како и кај студентските стипендии (потенцијалните кандидати одбираат или електронска или хартиена достава на документите) и трае 60 дена од денот на објавата на конкурсот.

Започна аплицирањето за студентски стипендии и средства за поврат на купен музички инструмент за академската 2020/2021 година

Министерството за образование и наука информира дека во тек е аплицирањето за стекнување...