Во Националната опера и балет

Објавил: Калина Мартинска | 20 април, 2024 14:48

Голем Велигденски концерт на ансамблот Танец

Фото/Текст извор: ©sdk.mk/K.Попов

„Велигден е, Ѓурѓовден е“ беше насловен Велигденскиот концерт на Ансамблот на народни песни и ора „Танец“ кој се одржа синоќа (19 април) во Национална опера и балет (НОБ).

На мултимедијалниот концерт настапи целиот ансамбл – хорот, оркестарот, солистите и играорците.


„Овој Велигденски концерт на Танец е посебен, бидејќи ретко се случува Велигден да е ‘рака под рака“ со Ѓурѓовден. Двоен празник, двојна радост и двојна среќа за нас. Ретка можност да ве пренесеме во раскошот на традиционалните празнувања на најубавиот период од годината – пролетта. Заедно духовно ќе се будиме со природата, ќе осамнеме со сонцето, ќе процветаме со мирисите на цветните ливади, но и ќе се исчистиме од гревовите и ќе си простиме. Ќе плетеме венци од ора и песни за љубов, берикет и здравје, а на крајот, заедно ќе го крунисаме животот со свадба. Нека ни се честити Велигден и Ѓурѓовден!“, рекоа од „Танец“.

Беа емитувани и тематски видеоинтермеца на етномузикологот Бранка Костиќ-Марковиќ, за чија изработка се користени материјали од архивите на МРТ, Институтот за фолклор „Марко Цепенков“ од Скопје и Музеј на Македонија.

Оваа година „Танец“ слави 75 години од основањето.

Фото:К.Попов

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.