На лице место се околу 30 пожарникари, 11 пожарни, два авиона и еден хеликоптер биле испратени за да ја совладаат огнената стихија, велат локалните власти.

Објавил: Перо Милчин | 22 јуни, 2019 18:06

ГОЛЕМ ПОЖАР БЕСНЕЕ ВО АТИНА!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Голем пожар го зафати регионот на Лагониси, кој се наоѓа во Атика, околу 40 километри од центарот на Атина.

Грчкото одделение за пожари засега уверува дека во моментов нема опасност за куќите кои се наоѓаат во близина,  иако огнот беснее во непосредна близина на градот. Огнот ја зафаќа сувата трева.

На лице место се околу 30 пожарникари, 11 пожарни, два авиона и еден хеликоптер биле испратени за да ја совладаат огнената стихија, велат локалните власти.

Атина има суптропска полуаридна клима со најголеми количества на врнежи во периодот од октомври до мај. Остатокот од годината останува воглавно без дождови, што ја прави Атина еден од најсончевите градови на европскиот континент. Засолнет со топографски бариери од целосната сила на западните ветрови, ветровите кои носат дождови,

Исто така пред неколку денови голем пожар избувна на вториот крак на Халкидики. Грчките медиуми пренесоа дека гори шума и сува трева во реонот на Каламици.

На терен интервенираа 14 противпожарни екипи и 24 пожарникари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

„Прв пат ги слушам. Не беа на хард дисковите што ни беа доставени. Обвинителството ќе ги истражува снимките, но и тоа кој ги објавил на Јутјуб“, рече Рускоска.

РУСКОСКА: Прв пат ги слушам снимките – Обвинителството ќе ги истражува и тоа кој ги објавил на Јутјуб

На јутјуб вчера се појавија снимки на кои се слуша како глас кој наликува на познатиот...

Од МВР порачуваат дека активностите во борбата против тешки кривични дела со елементи на насилство ќе продолжат и во иднина, со поголем интензитет и зајакнати мерки.

МВР денеска апсеше во Арачиново и Грчец: Уапсени 12 лица, дел од нив поврзани со нападот на „Александар Палас“

Во рамки на акцијата биле извршени претреси на 34 локации во Ѓорче Петров, Грчец, Ченто,...

Ивана и Жарко беа во врска четири години пред да направат голема свадбена свеченост, во јуни 2014 година. Пред да стапат во брак веќе имаа две деца, Ена и Лука.

Сопругата на Жарко Луковски стави крај на невистините: Таа ја открива причината за неговата смрт!

Смртта на Жарко Луковски, поранешен главен извршен директор на Т-Мобиле, кој почина...