Од месната заедница Галичник соопштија дека пожарот избувнал над хотелот „Неда“, а за состојбата известени се надлежните органи.

Објавил: Сара Фемина | 2 мај, 2021 16:47

Голем пожар беснее над Галичник, испратен е хеликоптер за гаснење на огнот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк/ фото:Фокус

Голем пожар избувна попладнево над Галичник. Според информациите, зафатена е борова шума, а куќите не се загрозени.

Од месната заедница Галичник соопштија дека пожарот избувнал над хотелот „Неда“, а за состојбата известени се надлежните органи.

„Засега гори само шума, нема опасност за куќите“, велат од селото.

Од ЦУК информираат дека ќе се обезбедат и координати и лице на терен за комуникација со хеликоптерскиот армиски екипаж.

Известена е и Дирекцијата за заштита и спасување, Локалните едининици за противпожарна заштита, Министерството за внатрешни работи, а и другите субјекти од Системот за управување со кризи, согласно процедурите за работа на дежурните регионални центри за управување со кризи“, се наведува во соопштението.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Протестот почна од паркот во Чаир, но пред Мавровка бројни полициски сили и окопни транспортери ги запреа демонстрантите.

СЕДУМ ПОЛИЦАЈЦИ ПОВРЕДЕНИ НА ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ ПРЕСУДИТЕ ЗА „МОНСТРУМ“

По три часа тензии, заврши протестот за случајот „Монструм“. Дел од демонстрантите,...

Од МВР за Сител велат дека полицијата интервенирала поради загрозување на здравјето на граѓаните во услови на глобална пандемија.

Вевчани и Вевчанци беа нападнати од сопствената власт

И покрај апелите од надлежните, вевчанци не се откажаа од одржување на традиционалниот...

СВР Охрид презема мерки за расчистување на настанот, се вели во соопштението од СВР Охрид.

Горан Балески, директорот на Општа болница Охрид учествувал во тепачка на улица „Сирма Војвода“

ГОРАН БАЛЕСКИ, ДИРЕКТОРОТ НА ОПШТА БОЛНИЦА ОХРИД, УЧЕСТВУВАЛ ВО ТЕПАЧКА НА УЛИЦА „СИРМА...