Очевидците велат дека пред избувнувањето на пожарот, од гаражите се слушнале две експлозии, најверојатно на плински боци.

Објавил: Валерија Петрова | 10 септември, 2019 22:47

Голем пожар во Козле

Фото/Текст извор: ©оналјн магазин

Секој ден има по неколку пожари низ државава, вчера гореше семејна куќа во скопската населба Бутел , денеска гори во скопско Козле.

Како што објави МКД.МК, во скопската населба Козле во тек е интервенција на противпожарната бригада по пријавувањето за запалени стари гаражи.

Очевидците велат дека пред избувнувањето на пожарот, од гаражите се слушнале две експлозии, најверојатно на плински боци.

Нема опасност од ширење на пожарок кон куќите.

Исто така денеска голем пожар беснееше и во прилепско, каде жителите од селото Подмол стравуваа да не дојде пшожарот и до куќите.

За среќа пожарот е изгаснат, но сепак жителите ќе стражарат цела вечер за да случајно истиот не се повтори. Но сега опасност постои за околните села Лопатица и Бонче каде се префрли огнот.

Во гаснењето учествуваа мештаните и екипата на ТППЕ Прилеп кои се трудеа со крајни напори затоа затоа што не располагаат со доволен број на човечки кадар, ниту пак со соодветна механизација и теренски возила.

Ова лето пожарникарите имаа навистина многу работа насекаде по неколку пожари беснееа, Општините како знаеа се се мобилизираа и со сите сили се бореа со пламените јазици.

Најголем пожар до сеа избувна во Велес во блзиина на езерото Младост, каде пламените јазици се доближија и до автопатот Скопје-Велес.

Исто така гореше и на Скопска црна гора каде исто пожарникарите теѓко се бореа со пожарот за да го изгаснат.

Некои пожари во Македонија се подметнати некои избувнаа поради екстремните температури кои ја зафатија целата теритотија на нашата земја.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце под перницата, и ќе го сонуваат мажот со кој ќе се омажат.

Утре е Богојавление- сите немажени девојки треба да замесат тесто

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според...

Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Уапсениот “Пинк пантер“ во Тетово – ГО ИЗВРШИЛ ГОЛЕМИОТ ГРАБЕЖ ВО ПРО-КРЕДИТ БАНКА ПРЕД 10 ГОДИНИ

По 10 години бегство, лицето Р.И. (34) едно од осомничените за грабежот на “Прокредит банка“...

Претседателот Пендаровски очекува ваква поддршка од сите членки на Унијата, но и и конкретна временска рамка за старт на преговрите.

Меркел: Старт на преговорите за Македонија и за Албанија, а потоа секој по својот пат

Македонија и Албанија заедно да ги започнат преговорите со Унијата, а потоа да продолжат...

Оттаму потврдуваат дека клиентите и вработените на Банката се безбедни и се во добра здравствена состојба.

Утринава во вооружениот грабеж во Тутунска банка одземени 8.700 евра – зошто ова банка е мета на крадците?

Уште еднаш НЛБ банка беше мета на крадците, нов вооружен грабеж се случи во Скопје. Во...