На лице место се наоѓаат 15 пожарникарски возила, потврди командантот на Противпожарната единица, а околу ротираат уште неколку возила кои се на готовс да помогнат.

Објавил: Рејхан Бајрами | 30 јуни, 2019 23:16

Голем пожар поради топлотниот удар ја зафти Швајцарија, ГОРИ ФАБРИКА ЗА ПЛАСТИКА ВО БАЗЕЛ!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Вечерва околу 21:30 минути во предградието на Базел, Швајцарија поради големите температури се запали фабриката “Галванпласт”, која се занимава со платифицирање и производство на пластични производи.

На лице место се наоѓаат 15 пожарникарски возила, потврди командантот на Противпожарната единица, а околу ротираат уште неколку возила кои се спремни да помогнат.

За сега нема повредени лица, но на мештаните им е наредена евакуација во соседните Места Мутенџ и Френкендорф.

Швајцарските пожарникари, сeкогаш на висина на задачата.На лице место се наоѓаат 15 пожарникарски возила, потврди командантот на Противпожарната единица, а околу ротираат уште неколку возила кои се спремни да помогнат.

Од страна на стручни лица, проверен е воздухот и до овој момент, не се пронајдени отровни супстанци, но сепак се оди на внимателност, бидејќи сеуште не се знае што точно гори, поради што се гаси само со вода.

Додека го пишуваме текстов, во 23:20 часот фабриката сеуште е во пламен, по се изгледа ветрот кој почна да дува кон исток, им ја отежна работат на младите пожарникари.

На опожареното место, владее голема професионалност, затворени се сите околни улици, а тука се и екипите за брза помош кои се спремни да помогнат. Војската е исто така спремна да помогне, но засега цивилната заштита се има под контрола.

Кај населението во Базел, владее голема паника, а надвор температурата сеуште е околу 32 степени, што целата акција додатно ја отежнува.

Прекинати се сите активности и затворени се бензиските пумпи. Швајцарските медиуми само што известија дека има огнена стихија и дека нема повредени, но моментално не се знае што гори.

Нашиот репортер од Швајцарија кој е на лице место потврдува дека глетката е страшна , насекаде има густ чад, а запрени се и возовите кои минуваат во близина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во СВР Тетово во 17:20 часот пријавено е дека А.Л (35) по расправија со А.П (37) е повреден со остар предмет и добил убодна рана на левата нога

Едно лице повредено по расправија пред локал во Тетово

Триесет и петгодишен тетовец е повреден со остар предмет од две години постар сограѓанин...

– Бог се јави нека е честит и вечен празникот, како и сите години така и оваа година. Според преданието на црквата, светиот крст се спушти во реката Брегалница симболизирајќи ја реката Јордан и крштевањето господово. Од ова место од градот Штип посакуваме мир и благослов на сите луѓе, истакна г. Иларион.

ВЕРНИЦИТЕ СЕ ИСПОТЕПАА ВО ШТИП, ПОПОТ СЕ НАЛУТИ И ГО ВРАТИ СВЕТИОТ КРСТ ВО ЦРКАВАТА

Се испотепаа верниците во Штип за светиот крст кој бепше изваден од двајца верници...

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

26-годишниот Кристијан Ниновски го извади крстот од водите на Вардар

Најсреќниот учесник на Водици е 26-годишниот Кристијан Ниневски од Скопје кој го извади...