Одлуката зборува за „примени пораки кои содржат документирани обвиненија против споменатите архиепископи за црковни злосторства“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 мај, 2020 11:49

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ВО РУСКАТА ЦРКВА: Испливаа експлицитни фотографии, двајца епископи во геј афера!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Antenam.net

Според одлуката на патријархот на Москва и на цела Русија, епископите на Армавир-Лабин, Игнатиј Бузин (47) и на Костомук-Кем, Игнатиј Тарасов (44), биле отстранети од управувањето со нивните епархии и ќе бидат изведени пред црковниот суд, објави официјалната веб-страница на Руската православна црква.

Одлуката зборува за „примени пораки кои содржат документирани обвиненија против споменатите архиепископи за црковни злосторства“.

Одлуката на патријархот не содржи информации за конкретните престапи.

Сепак, руските медиуми на почетокот на месецот објавија, а деновиве тие го проширија опсегот на „зачинети“ писма и фотографии за начинот на живот на двајцата епископи, кои, доколку материјалот е автентичен, сериозно згрешиле против црковниот морал.

Епископот на Армавир-Лабин, Игнатиј Бузин, наводно бил фотографиран за време на хомосексуален чин.

Меѓу објавените материјали, постојат наводни докази за геј активностите на Епископот Игнатиј Тарасов, но и неговите блиски соработници од неговата епархија.

Се наведува дека постарите свештеници сексуално ги експлоатираат помладите, користејќи „административни ресурси“ и техники на психолошка манипулација во однос на подредените.

Исто така, се цитира и приватната преписка на свештеникот Алексис Примакин, заменик на архиепископот за регионот Лух.

Претходно, во 2017 година, беа објавени детални сведоштва на социјалната мрежа „Однокласники“, поддржани од скандалозни фотографии на поранешните пријатели на владиката Игнатиј и неговиот подреден свештеник Алексиј …

Во своето обраќање, кое го објави и на Јутјуб, владиката Игнатије Тарасов ги негираше обвинувањата, нарекувајќи ги „многу суптилен, софистициран начин на борба против Црквата“.

Судбината на двајцата обвинети епископи има многу заеднички нешта.

Тие доаѓаат од Санкт Петербург и беа омилени на персоналот на патријархот Кирил Гундијаев. Тарасов е избран за епископ и осветен во 2013 година, Бузин во 2014 година.

Нивните епархии се создадени во 2013 година на бранот административно-територијална реформа на патријархот Кирил, кога московската патријаршија во Русија беше поделена на митрополитите, а секоја од нив во неколку епархии.

Андреј Курајев, архиѓаконот, еден од највлијателните руски современи теолози, прв зборуваше јавно за постоењето на екстремна моќ на геј лоби во епископот на Руската црква. Со одлука на патријархот Кирил, тој прво беше отстранет од основањето, а неодамна беше суспендиран и повикан во црковниот суд под јавно непознати обвиненија.

Курајев ја изложил лицемерната позиција на московската патријаршија, која, по политиката на Владимир Путин, води „крстоносна војна“ против хомосексуалците, а во исто време има свои десетици хомосексуални хиерарси во својата епархија.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

КИМ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕХ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Детално го планиравме спречувањето на вирусот!

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун го поздрави „големиот успех“ во борбата против...

Иако сега пламенот е ставен делумно под контрола од локалната противпожарна единица, ветерот беше тој кој дополнително го отежнува целосното гаснење.

ГРЦИЈА ВО ПЛАМЕН: Пожари на грчките острови Евија и Крит

Големи пожари избија вчера на грчките острови Евија и Крит, а ветерот дополнително...

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусна болест и смрт кај болнички пациенти, иако не може да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

ОТКРИЕНА ВРСКА МЕЃУ КОРОНАВИРУСОТ И ЦИГАРИТЕ: Пушачите ова мора да го знаат!

СЗО посочи дека пушачите сочинуваат 18% од хоспитализираните пациенти со коронавирус. Светската...

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

СЗО ГО ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТОТ: Пандемијата е се повеќе присутна, придржувајте се до мерките за заштита!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум...