Анкетата која ја спроведе Магазин траеше десет дена и беше апсолутно анонимна. Гласањето беше спроведено онлјан а учество зеле 2046 испитаници

Објавил: Македонка Димкин | 15 април, 2019 23:09

Гордана Силјановска Давкова води со 52,25 % наспроти 26,10% за Пендаровски

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

На една недела пред одржувањето од првиот круг на претседателските избори, резултатите од онлајн анкетата која што ја спроведе Магазин на 2046 испитаници покажуваат дека за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Гордана Силјановска Давкова би гласасале 52,25%, а за заедничкиот канидат на СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски би гласале 26,10 %. За кандидатот поддржан од БЕСА и Алијанса за Албанците би гласале 6,26%. а дури 15,4 % ќе апстинираат или не се одлучиле

За кого ќе гласате на претстојните Претседателски Избори 2019?

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анкета

Тевдовски: Главниот приоритет на Владата бил платите да растат, бидејќи животниот стандард на мнозинството граѓани, кои немаат приходи од капитал, зависел од платите.

Анкета на јавното мислење: Колкаво е твоето месечно примање (ПЛАТА)?

Политиката на зголемување на платите е приоритет на Владата. Затоа преземаме низа...

На 9 март 2019 на полноќ  заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Сигурни кандидати се Гордана Силјановска , Стево Пендаровски и Блерим Река.

АНКЕТА НА ЈАВНОТО МИСЛЕЊЕ– ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ?

На 9 март 2019 на полноќ  заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на...

Професорката Гордана Силјановска сака да биде претседател на Република Македонија - Стеов Пендаровски пак на Република „Северна„ Македонија.

АНКЕТА – ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ?

Гордана Силјановска-Давкова е родена на 11 мај 1955 во Охрид. Основно и средно образование...

Професорката Гордана Силјановска сака да биде претседател на Република Македонија - Стеов Пендаровски пак на Република „Северна„ Македонија.

АНКЕТА – ЗА КОГО ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ?

Гордана Силјановска-Давкова е родена на 11 мај 1955 во Охрид. Основно и средно образование...