По беседите, остатоците на Патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата од свештеници од Белград.

Објавил: Мирко Бачиќ | 22 ноември, 2020 13:00

ЧУДО ГОСПОДОВО: Гулаб со раширени крилја полета во Храмот Свети Сава и се сврте кон ОВИЕ ФРЕСКИ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк/фото: курир.рс

Поглаварот на Српската православна црква, српскиот патријарх Иринеј (90), ќе биде погребан денес во криптата во Храмот Свети Сава во Врачар.

Литургијата започна во 9 часот, во централниот дел на храмот, каде што е изложено телото и го служи митрополитот Дабро-Босански Златоуст.

За време на молитвата, гулаб со раширени крилја полета во Храмот Свети Сава.

Птицата леташе покрај фреските на Немањиќ и распнувањето на Исус. По завршувањето на богослужбата во продолжението на литургијата, претседателот на Србија Александар Вучиќ, митрополитот Златоуст, српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и поглаварот на катедралната црква во Белград, протоерејот-ставрофор Петар Лукиќ, ќе се збогуваат од патријархот.

По беседите, остатоците на Патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата од свештеници од Белград.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

5.000 дози вакцина „Фајзер-Бајонтек“ одат кај здравствените работници низ цела Србија, а 5.000 дози во геронтолошките центри и институциите за социјална заштита.

До крајот на неделата во Србија ќе се вакцинираат 11.000 лица со вакцината против корона!

Од денес започнува имунизацијата на здравствените работници, проследена во првиот...

Потсетува дека на почетокот на кризата, Народната банка обезбеди ликвидност на државата и економијата, но и на банките како прво и последно прибежиште.

ЕВЕ КОЛКУ ЗЛАТО ВО РЕЗЕРВИ ИМА СРБИЈА: Народната банка објави колку е богата Србија!

Табаковиќ изјави дека Народната банка на Србија инвестираше една милијарда и 450 милиони...

Таткото на претседателот на Србија, Анѓелко Вучиќ, вечерва беше примен во болницата на Бежанијска коса, каде исто така се бори против вирусот корона.

СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ: Таткото на српскиот претседател Александар Вучиќ итно пренесен во болница!

Таткото на српскиот претседател Александар Вучиќ, Ангелко Вучиќ вечерва итно е пренесен...