Наунов корона пресек

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 април, 2021 20:14

Господ нека ни е на помош: Пријавени се вкупно 47 починати лица

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 2.865 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 218
-Битола 66
-Куманово 54
-Прилеп 31
-Охрид 22
-Струмица 21
-Тетово 20
-Велес 19
-Штип 18
-Кавадарци 16
-Гостивар и Кичево по 15
-Кочани 13
-Гевгелија 12
-Свети Николе и Берово по 9
-Струга 8
-Дебар 7
-Ресен и Виница по 6
-Валандово 5
-Неготино, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Демир Хисар и Пехчево по 4
-Крива Паланка, Кратово и Македонски Брод по 3
-Богданци и Македонска Каменица по 2

Пријавени се вкупно 47 починати лица: 22 од Скопје (45г, 52г , 57г, 58г, 60г, 61г, 62г, 63г, 63г, 65г, 68г, 68г, 69г, 76г, 77г, 81г, 82г, 82г, 82г, 82г, 83г и 89г), 3 починати лица од Берово (71г, 72г, и 78г), по 2 од Кавадарци (61г, и 82г), Битола (53г и 73г), Прилеп (58г и 78г), Куманово (45г и 66г), Тетово (72г и 78г), Радовиш (60г и 70г), Струга (68г и 92г) и Охрид (49г и 72г) и по 1 лице е пријавено од Велес (83г), Неготино (80г), Штип (83г), Струмица (79г), Кочани (44г) и Кичево (70г). *Од нив 15 лица, се починати во тек на март месец во една приватна клиника, а истите се пријавени денеска.

Регистрирани се 765 оздравени пациенти од:
-Скопје 387
-Кавадарци 57
-Битола 50
-Прилеп 37
-Куманово 35
-Велес 30
-Неготино 25
-Тетово 22
-Штип 17
-Кочани 16
-Ресен 12
-Гостивар 11
-Струмица 10
-Гевгелија 8
-Радовиш и Демир Капија по 7
-Крива Паланка 6
-Кичево, Свети Николе и Берово по 4
-Пробиштип, Демир Хисар и Богданци по 3
-Македонски Брод 2
-Струга, Виница, Пехчево, Кратово и Крушево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 698.132 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 148.618, бројката на оздравени пациенти е 125.593, на починати е 4.556, а бројот на активни случаи изнесува 18.469.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Процентот на позитивност се движи од 9,6% до 17,7%, просечно 13,1%, со намалување за 4,9% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ ИЈЗ ОД 26 АПРИЛ ДО 2 МАЈ – 39,7% НАМАЛЕН БРОЈ НОВИ СЛУЧАИ И ЗА 20,9% НАМАЛЕН БРОЈ ПОЧИНАТИ – ОПАЃА ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до...

Вакцинирањето се одвива непречено и организирано согласно протоколот за имунизација утврден од страна на Министерството за здравство и согласно закажаните термини.

Започна масовната имунизација во спортската салата „Билјанини Извори“ во Охрид

Денеска официјално стартуваше масовната имунизација во регионалниот центар за вакцинација...

Министерот за здравство воедно порача дека дарувањето крв може да спаси живот, само едно ќесе крв може да го подобри здравјето на три до четири пациенти.

ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ ДАРУВАА КРВ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ТРУДОТ – 1. МАЈ

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска даруваа крв во...