Брзините се постигнуваат заедно на 5G и класичните конфигурации со ниска фреквенција.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 мај, 2020 18:52

ГОТОВО Е! Потврдено, мрежата 5G ја освои Америка, сега на ред е светот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Далас го постигнува најбрзиот проток на податоци од 4,7Gbps досега и го руши претходниот рекорд, потврди Нокиа.

Податоците во Далас, американска сојузна држава Тексас, се испраќаат во рамките на мрежата ОТА со брзина од 4,7Gbps, благодарение на најмодерната мрежа 5G, потврди компанијата Nokia.

Оваа најпозната финска компанија за производство на мобилни уреди и телекомуникациска опрема потврди дека најголема брзина на трансфер од 5G постигната на тестот достигна дури 4,7 Gbps, користејќи стандарден софтвер за трговска компанија.
Тестот покажа дека уредите можат да постигнат поголем проток на податоци отколку кога се поврзани индивидуално со 5G или LTE мрежи.

Брзините се постигнуваат заедно на 5G и класичните конфигурации со ниска фреквенција.
Тестовите беа спроведени на стандардна опрема инсталирана во базните станици на најголемите телекомуникациски оператори во САД.

– Ова е значаен камен-темелник во развојот на 5G мрежата и услугите во Соединетите држави, особено во ова време кога поврзаноста и нејзините капацитети се од витално значење. Ова ја покажува довербата на операторите, како и напредокот што го направивме за да обезбедиме најдобра услуга 5G на клиентите – рече претседателот на Нокиа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...