Гојковиќ на прес-конференцијата истакна дека на тој начин ќе се забрза добивањето резултати од тестот.

Објавил: Стојче Бушин | 19 јули, 2020 18:20

ГОЈКОВИЌ: Од утре во Србија, резултатите од тестот за корона преку апликација

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Од утре во Србија ќе се активира апликација, преку која сите граѓани кои биле тестирани за вирусот корона, ќе можат да ги проверат резултатите од тој тест, објави денеска членот на Кризниот штаб, д-р Зоран Гојковиќ.

Гојковиќ на прес-конференцијата истакна дека на тој начин ќе се забрза добивањето резултати од тестот.

На прашањето на новинарите зошто некои граѓани чекале до десет дена за резултатите од тестовите што биле направени на 6, 7 и 8 јули, Гојковиќ објасни дека заради прекумерниот број тестирани лица, системот беше во застој во еден момент.

Нови единаесет починати и 396 заразени со коронавирусот е епидемиолошкиот биланс за последните 24 часа во Србија, објави во неделата кризниот штаб на владата.

Од вкупно 4.735 хоспитализирани пациенти, 187 се со потешка клиничка слика и се на респоратори.

Од почетокот на епидемијата во Србија во март, регистрирани се вкупно 20.894 заборели и 472 починати од Covid-19.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Тој напоменува дека во училиштата се применуваат превентивни мерки, дека во првите три недели вирусот е регистриран во 21 основно училиште и седум средни училишта, но дека сите биле индивидуални случаи, пренесувањето е забележано само во едно училиште.

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ДОКТОР КОН: Училиштата се најголем ризик за пренесување на вирусот корона!

Училиштата се најголем ризик за пренесување на вирусот корона, вели епидемиологот...

Тој предложи вакцинирањето да започне за околу десетина дена што е многу порано за разлика од претходните години, поради како што велид а не се случи сценариото од Италија односно да се избегне судир со „Ковид-19“, нешто што се случи во Италија во март.

Д-р Тиодоровиќ: Секој што ќе се вакцинира против грип, има помалку шанси да фати корона

Членот на Кризниот штаб на Србија, д-р Бранислав Тиодоровиќ од Ниш кој прв предложи...

Според агенциите АНИ и Спутник, Трамп изјавил дека успеал да ги запре масовните убиства што се случуваат меѓу Србија и Косово веќе неколку децении.

ДОНАЛД ТРАМП: Ги запревме масовните убиства меѓу Србија и Косово!

Во предизборната кампања во Северна Каролина, американскиот претседател Доналд Трамп,...

Гренел исто така потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп има намера да ја посети Србија, што би било првпат по Џими Картер.

ГРЕНЕЛ ЗА ВУЧИЌ: Тој е тежок преговарач, се бори за српскиот народ!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, беше многу тежок преговарач, изјави специјалниот...