Многу е лесно да се одгледува и ова овошје нема да ви одземе премногу време за одгледување.

Објавил: Сара Фемина | 28 јануари, 2022 5:45

Го зајакнува имунитетот, го намалува крвниот притисок, спречува пневмонија и РАК: Овој домашен сок е чисто злато(РЕЦЕПТ)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Иако потекнува од Северна Азија и Европа, рибизлата е овошје кое е релативно популарно кај нас. Постојат три вида рибизли, имено: црвена (Ribes Rubrum) црна (Ribes Nigrum) и бела рибизла!

Многу е лесно да се одгледува и ова овошје нема да ви одземе премногу време за одгледување.

Можете да ги користите свежи или во форма на сокови, сирупи, џемови, мармалади, па дури и во форма на компоти.

Сокот од рибизла е исклучително здрав, бидејќи е одличен извор на антиоксиданси за нашето тело. Сепак, препораката е рибизлите (како и други овошја) да користат свежо, затоа сезонско овошје, т.е. свеж сок добиен со цедење.

Нутритивен состав на рибизли:

Како исклучителен извор на витамин Ц, и црната и црвената рибизла се многу позитивни за нашиот имунолошки систем и затоа го одржуваат целокупното здравје на една личност.

Ова чудесно овошје е добро познато уште од античко време за зајакнување и чистење на организмот. Бидејќи рибизлата е исклучително корисна во борбата против слободните радикали и во спречувањето на сите форми на рак, доколку редовно ја консумирате.

Рибизлите содржат протеини, јаглехидрати, како и калории (во многу мали количини). Содржи богати извори на каротин, витамини Б1, Б2, Б6, Е, па дури и ниацин. Како што веќе споменавме, во однос на исхраната, црната рибизла е побогата со витамини и минерали отколку црвена и бела. Исто така, тие се богати со растителни влакна, и содржат големи количини на витамини Ц и А, пантотенска киселина, минерали како што се: калциум, железо, магнезиум, калиум, манган, цинк.

Во Република Македонија, плантажно се одгледуваат црната, црвената и во помала мера, белата рибизла.

Што се однесува до содржината на природни киселини во рибизлите, тие се исклучително богата со лимонска киселина, како и јаболкова и некои други киселини.

Дури и ако се чувствувате слаби или изнемоштени, рибизлата е онаа што ќе ви помогне. Бидејќи содржи изобилство минерали, рибизлите помагаат и при лекување на анемија. Рибизлите се корисни и за здравјето на бубрезите, а на пример, чајот од лисја од црна рибизла, со помош на неговите корисни есенцијални масла, помага во работата на бубрезите, ги елиминира инфекциите на уринарниот тракт, како и песокот. Поради своите антибактериски својства, рибизлата спречува инфекции, па дури и пневмонија, и верувале или не, сокот е одличен и за забите. Имено, ако чувате сок од рибизла во устата некое време, тоа ќе ви помогне да ги зајакнете непцата, како и да спречите нивно крварење.

Рецепт за домашен сок од рибизла (сируп):

Состојки: 1 кг рибизла, 400 мл вода, 100 мл сок од лимон, 500 гр кафеав шеќер.

Подготовка:

Исцедете го го сокот од рибизлата и измешајте го со останатите состојки и истурете во шишиња. Можете да го чувате сокот во замрзнувач.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.