Медицинската сестра ја зела картичката на Антонио Катапано (72) помеѓу 4 и 12 април, додека ги посетувала пациенти кои биле сериозно погодени во универзитетската болница во Статен Ајленд.

Објавил: Перо Милчин | 8 мај, 2020 14:47

Го опљачкала пациентот пред смртта: Медицинска сестра украла кредитна картичка на пациент!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Медицинската сестра Даниела Конти (43) од Њујорк е уапсена затоа што украла кредитна картичка од собата на човек што умира за време на епидемијата на коронавирус.

Медицинската сестра ја зела картичката на Антонио Катапано (72) помеѓу 4 и 12 април, додека ги посетувала пациентите кои биле сериозно погодени во универзитетската болница во Статен Ајленд.

Немилиот чин го открила неговата ќерка Тара и пријавила во полиција.

Случајот со Даниела Конти, кој работеше во таа универзитетска болница 10 години, веќе стигна на суд, а таа беше суспендирана од работа.

Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД надмина 75.000, а нивниот број е во просек две илјади луѓе на ден од средината на април и покрај обидите да се забави епидемијата.

Бројот на заразени надминува 1,25 милиони со оглед на тоа што бројот на ново заразените и понатаму расте во многу држави на САД, вклучувајќи ги Илиноис, Мериленд, Минесота, Тенеси, Тексас, Вирџинија и Висконсин, покажуваат податоците на Ројтерс и анализата на податоците од мониторинг проектот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

КИМ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕХ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Детално го планиравме спречувањето на вирусот!

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун го поздрави „големиот успех“ во борбата против...

Иако сега пламенот е ставен делумно под контрола од локалната противпожарна единица, ветерот беше тој кој дополнително го отежнува целосното гаснење.

ГРЦИЈА ВО ПЛАМЕН: Пожари на грчките острови Евија и Крит

Големи пожари избија вчера на грчките острови Евија и Крит, а ветерот дополнително...

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусна болест и смрт кај болнички пациенти, иако не може да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

ОТКРИЕНА ВРСКА МЕЃУ КОРОНАВИРУСОТ И ЦИГАРИТЕ: Пушачите ова мора да го знаат!

СЗО посочи дека пушачите сочинуваат 18% од хоспитализираните пациенти со коронавирус. Светската...

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

СЗО ГО ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТОТ: Пандемијата е се повеќе присутна, придржувајте се до мерките за заштита!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум...