Мартинијан Кириловски со песната „Сто пати на ден“ чиј автор е Ристо Самарџиев ја освои првата награда на „Макфест 2019“. Ова е негово шесто учество на фестивалот, каде ја почна и својата музичка кариера, на Самарџиев, пак, ова му е седма победа во Штип.

Објавил: Весна Петровска | 15 октомври, 2019 12:35

Го отвори и затвори фестивалот: Мартинијан Кириловски е победник на „Макфест 2019“!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Макфест и оваа година докажа дека е најдобар фестивал во земјава, каде најдобриот победува. И оваа година како и секоја учество земаат најдобрите македонски пејачи.

Мартинијан Кириловски со песната „Сто пати на ден“ чиј автор е Ристо Самарџиев ја освои првата награда на „Макфест 2019“. Ова е негово шесто учество на фестивалот, каде ја почна и својата музичка кариера, на Самарџиев, пак, ова му е седма победа во Штип.

– Пресреќен сум за победата на фестивалот каде ја започнав мојата музичка приказна. Всушност јас сум дете на „Макфест“, бидејќи ова е мое шесто учество. Почнав 2013, освоив трето место и оттука тргна сѐ. „Сто пати на ден“ е моја најубава песна до сега и сигурен сум дека ќе биде голем хит, има леплив рефрен и веднаш влегува во уво и се надевам дека уште долго ќе се памети. Песната е на Ристо Самарџиев, а аражманот е на Иле Спасов – нѝ рече победникот Мартинијан Кириловски, кој како член на српската „Гранд продукција“, гради и интернационална кариера.

Впечатливи беа настапите и на Коки Јанков, кој со својата „Тајфа“ мошне емотивно ја испеја песната „Бела ајта“ пред штипската публика, а на голема врата на фестивалот се вратија и Принц и Дексо, чиј фантастичен вокал би требало почесто да го слушаме. Публиката бурно ја нагарди и Здравка Мирчевска, која извонредно ја отпеја баладата „Ако има утре“ на штипјанката Весна Малинова

Второто место го освои дуетот Александар Митевски и Драган Спасов Дац со песната „Уште ми фалиш“ чиј автор е Митевски. Тесктот со помош на Вики беше преведен и на знаковен јазик, а третонаградени се членките на групата „Фрајле“ од Србија, кои на македонски јазик ја испејаа песната „Не ѝ признавај“ на Тоше Поп Симонов, некогашен уметнички директор на „Макфест“, кој како автор се врати по голема пауза.

Освен тројцата првонагардени, чии авторски тимови освоија по 5.000, 3.000 и 1.000 евра, награди во износ од 500 евра добија и Славица Ангелова – за најдобар дебитант, Росана Сариќ Тодоровска, која никого не го остави рамнодушен, за најдобра интерпретација, Иле Спасев за најдобар аранжман за песната „Кој те учи така“, а Мартија Станјковиќ ја доби наградата за најдобар сценски настап при изведбата на динамичната „Возбуда и љубов“ на Александар Масевски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Градоначалникот Шилегов заедно Мила Царовска, Аријанит Хоџа и Елизабета Ангелеска, денеска присуствуваше на отворањето за посетители на мини зоолошката градина – ЗОО Парк и систем за аквапоник во дворот на средното земјоделско-ветеринарно училиште „Браќа Миладиновци“ во Скопје.

МИНИ ЗОО ПАРКОТ ВО СУГС БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ ОТВОРЕН ЗА ПОСЕТИТЕЛИ

МИНИ ЗОО ПАРКОТ ВО СУГС БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ ОТВОРЕН ЗА ПОСЕТИТЕЛИ! Градоначалникот Шилегов...

Според информациите кои ги доставија заедно со фотографијата Груевски е во кафуле во Будимпешта, во друштво со преубава девојка која што по потекло од Србија.

(ФОТО) Груевски уловен во друштво со преубава Србинка

Колегите од веб порталот Револуционер споделија фотографија од Будимпешта каде што...

Во хотелите најбарани се тридневните празнични аранжамни, а она за што најмногу се интересирале гостите пред да резервираат е времетраењето на полицискиот час и безбедносните протоколи.

Туристите го наполнија Охрид

Велигденските и првомајските празници го раздвижија Охрид. Домашните туристи, но и...