Голем број на студии докажаа дека овој принцип е штетен за општата здравствена состојба, особено кога станува збор за хронични пациенти.

Објавил: Сара Фемина | 29 март, 2020 17:30

ГО ПОМЕРИВМЕ ЧАСОВНИКОТ НАПРЕД: Еве каква промена се случува кај жените и што треба да направат!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Заштеда на дневното време во Европа започна во ноќта помеѓу сабота и недела, кога ги преместивме часовниците од 2 на 3 часот наутро.

Голем број на студии докажаа дека овој принцип е штетен за општата здравствена состојба, особено кога станува збор за хронични пациенти, а советот на експерти е да ја засилите вашата нега во овој период.

Заштеда на дневното време во Европа започна во ноќта помеѓу сабота и недела, кога ги преместивме часовниците од 2 на 3 часот наутро.

Повеќето, од друга страна, нема да чувствуваат реперкусии, иако дамите кои се грижат за младешки изглед и нега на кожата може да се соочат со една непријатност.
Имено, водечките дерматолози тврдат дека кожата почнува побрзо да старее.

„Секое нарушување на овој внатрешен ритам има негативни последици, повеќе или помалку, и тоа прво се рефлектира во кожата“, вели Кендис Браун од реномирана лондонска клиника. 

Се препорачува да направите чистење на лицето за да ги отстраните сите мртви клетки и да и дадете на вашата кожа нов сјај. Исто така, потхранувајте ја кожата со витамини Е и Б и богат навлажнувач. Ова треба да ги ублажи последиците од оваа промена.

Потсетиме, сè повеќе се повикува на предлогот да се укинат ваквите практики и да се одлучат или за лето или за зима, но одлуката е одложена.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

Свети Василије Острошки ја исполни молбата на очајниот татко: Ќерка ми беше во автобусот на смртта и светецот го спаси моето дете!

Утрово во судир на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобил, загинаа...

Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата.

Денес е СПАСОВДЕН: Вознесение Христово!

Вознесение Христово или Спасовден — христијански празник кој се слави 40 дена по Велигден....

Рамазан е еден од петте столба на исламот. Останатите се верата, молитвите, поклонението и давањето милостина. Тоа е месец на добрина, милост, љубов и простување.

Муслиманите ширум светот денеска го слават РАМАЗАН БАЈРАМ!

Припадниците на исламската вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. Рамазан...