Апаратот е од еден од водечките светски производители и претставува најдобра платформа достапна на пазарот во оваа област.

Објавил: Перо Милчин | 17 септември, 2019 18:29

Градската болница „8-ми Септември“ доби нов линеарен акцелератор за малигни заболувања!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во Градската општа болница „8 Септември” се финализира инсталацијата на нов линеарен акцелератор за малигни заболувања.

Станува збор за врвна технологија за третман на малигните заболувања. Апаратот е од еден од водечките светски производители и претставува најдобра платформа достапна на пазарот во оваа област.

Апаратот е од еден од водечките светски производители и претставува најдобра платформа достапна на пазарот во оваа област.

Линеарниот акцелератор овозможува максимална прецизност во планирање и изведување третмани, имајќи предвид дека насочувањето на третманскиот зрак се врши со рубини, додека кај сите останати апарати се врши со огледала, објави на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко Филипче.

Според министерството, апаратот е од еден од водечките светски производители и претставува најдобра платформа достапна на пазарот во оваа област.

–Пред инсталацијата на апаратот, изграден е комплетно нов бункер за што се обезбедени 58 милиони денари од буџетот на министерството – соопштуваат од Министерството за здравство.

Како што појаснуваат во соопштението, линеарниот акцелератор овозможува максимална прецизност во планирање и изведување третмани, имајќи предвид дека насочувањето на третманскиот зрак се врши со рубини, додека кај сите останати апарати се врши со огледала.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Досега во земјата се направени вкупно 29575 тестирања на ковид-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 221 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.

ПОЧИНАА ДВЕ ЛИЦА: За едно деноноќие 62-ца заразени од КОВИД-19 во Македонија!

Во последните 24 часа направени се 771 тестирања, а регистрирани 62 нови случаи на ковид-19. –...

Затоа уште еднаш апелирам, да се воздржиме од групирање и да одржуваме дистанца, да сме внимателни и да носиме заштитна опрема и да се грижиме за личната хигиена!

ФИЛИПЧЕ: Не можеме вечно да живееме во карантин!

Од почетокот на кризата со коронавирусот, на секој јавен настап повторувам една работа...

Во денешниот извештај на ИЈЗ е евидентирано и бебето од Скопје кое, на барање на родителите, со авион беше транспортирано во Швајцарија каде починало. Бебето беше хоспитализирано на Детската клиника и имаше позитивен резултат на ковид-19.

НОВИ СМРТНИ СЛУЧАИ ВО МАКЕДОНИЈА: 35 нови случаи на ковид-19!

Во последните 24 часа направени се 1120 тестирања, а регистрирани 35 нови случаи на ковид-19. –...

Ова е значајно зајакнување на капацитетите за справување со вирусот, имајќи предвид дека ваква респираторна поддршка е потребна за една сериозна група заболени лица.

УНИЦЕФ донира на Македонија најнова генерација на 7 респиратори кои служат за инвазивна и неинвазивна терапијa!

Денеска ја примивме донацијата која беше обезбедена од страна на УНИЦЕФ – најнова...