Сумата која Град Скопје ја издвои за уредување на оваа површина изнесува 2.900.000 денари.

Објавил: Владо Марин | 30 мај, 2020 21:39

ГРАД СКОПЈЕ НАПРАВИ ИНКЛУЗИВНО ИГРАЛИШТЕ ВО КАРПОШ!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Градоначалникот Шилегов и градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев денеска го посетија инклузивното игралиште кое Град Скопје го направи во населбата Карпош 2.

-Градот Скопје континуирано продолжува со инвестиција во делот на инклузивноста на сите наши сограѓани. Игралиштето е направено со адаптирани реквизити за да можат децата слободно и комотно да ги употребуваат, и е со сите заштитни мерки кои се потребни, вклучително и гумиран под.

Искрено верувам дека секој човек и граѓанин има право на еднаква шанса, а ние како инстиуции сме должни тие шанси да им ги даваме – рече Шилегов.

Град Скопје го направи ова инклузивно игралиште во Карпош, по направена проценка дека во Карпош 2 има деца со попречености кои ќе може да ги користат адаптираните справи и да се релаксираат во своето маало.

-Градот Скопје континуирано продолжува со инвестиција во делот на инклузивноста на сите наши сограѓани. Игралиштето е направено со адаптирани реквизити за да можат децата слободно и комотно да ги употребуваат, и е со сите заштитни мерки кои се потребни, вклучително и гумиран под.

Игралиштето се простира на површина од 429 м2 и во него се поставени реквизити кои се соодветни за користење и од децата коишто имаат физичка попреченост.

Подлогата е направена од гумени панели кои овозможуваат поголема безбедност на децата што ќе играат на ова игралиште. Сумата која Град Скопје ја издвои за уредување на оваа површина изнесува 2.900.000 денари.

За потсетување, во изминатите три месеци се отворени Центар за ран детски развој во општина Центар и сензорна соба во општина Бутел, наменети за деца со развојни задоцнувања, односно попречности и се изградени две инклузивни игралишта погодни за децата со попреченост, бидејќи посветеноста за ранливите групи на граѓани останува високо на листата на приоритети на Град Скопје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

На новинарско прашање во врска со кандидатот за градоначалник на Битола, претседателот на СДСМ Заев одговори дека првите истражувања покажуваат фаворитска основа и за сегашнаа градоначалничка и за уште неколку квалитетни луѓе.

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Граѓаните се светост и само тие определуваат кој треба да биде избран за градоначалник...

Судот го ослободи од обвинение како поттикнувач во случајот Тортура за начинот на апсењето на лидерот на ОМ Љубе Бошковски во 2011, ден по изборите. Ослободени се и припадниците на алфите.

Мијалков и „Алфите“ ослободени од обвинение за случајот „Тортура“

По две осудителни, прва ослободителна преесуда за екс шефот на УБК Сашо Мијалков. Судот...

Спроводот следува откако Апелацискиот суд во Скопје ја потврди првостепената пресуда која сега веќе е правосилна, а со која таа е осудена на 7 години затвор, додека Јовановски на 9.

И Катица Јанева е спроведена во Идризово

По Бојан Јовановски – Боки 13, денеска во затворот во Идризово е спроведена и поранешната...

Силјановска Давкова: Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за Бехтел и Енка договорот затоа што немаше реална аргументација од власта

Ниту еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за Бехтел и Енка договорот затоа што немаше реална аргументација од власта

На вечерашната трибина „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ во општина...