Град Скопје известува до сите сопственици на јавни објекти да го исчистат снегот сами, инаку во спротивност ќе следуваат казни.

Објавил: Рејхан Бајрами | 11 јануари, 2019 10:41

ГРАД СКОПЈЕ : “Снегот да го чистите сами”

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Град Скопје апелира сите правни лица (сопственици) на јавни објекти да го исчистат снегот сами пред своите објекти.

Комуналните редари и инспектори на Град Скопје вчера беа излезени на терен, каде доставуваа известувања до сите сопственици и корисници на деловни простори и индивидуални станбени објекти, дека согласно Законот за јавна чистота се задолжени да го исчистат снегот сами, пред нивните објекти.

Ако не ги почитуваат правилата мора да се постапи по Законот за јавна чистота член 37 кој гласи “Глоба во износ од 1.000 евра во денарска противвредност ќе му се изрече на правното лице сопственик, односно корисник на јавен објект ако не го исчисти снегот од отворениот простор пред јавниот објект”.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во 2017 Заев: Ова е политичка манипулација од страна на нашиот политички опонент којшто сака да го дефокусира вниманието . 2019 Македонија има план – на бегалците им нуди домување, образование, вработување.

Зоран Заев со нов план за живот, мигрантите се на пат, се чека само погоден момент?

Националната телевизија Алфа со прашање до владата: Дали последните препораки од американската...