Главен изведувач на овој автопат е кинеската компанија „Синохидро“, додека „Гранит“ и други фирми се ангажирани како подизведувачи.

Објавил: Перо Милчин | 17 јули, 2019 20:40

„Гранит“ во замена на „Трансмет“ ќе го догради автопатот Кичево – Охрид!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Скопски „Гранит“ ќе продолжи со изградбата на автопатот Кичево – Охрид.

Откако заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, најави дека кинеската Ексим банка одобри ефтин кредит за да продолжи Кичево – Охрид, министерот Сугаревски, очекува веќе наредната година возачите да може да возат и по половина од автопатот. Неговите очекување се првите 30км од Охрид до Врбјани да бидат оспособени за возење.

Ние сме известени дека се одобрени парите и очекуваме овој период да се пристапни и да се динамизира процесот. Планираме наредната година да пробаме тие 30км од Охрид до Врбјани да ги оспособиме да се вози тој пат. Половина автопат да биде во функција, а другиот дел согласно рокот 2021 да е целосно завршен, истакна Горан Сугарески, министер за транспорт.

Незавршените работи на автопатот изнесуваат 54.442.364 евра.

„ГД Гранит АД Скопје потпиша договор за отстапување на подизведувачките договори од Конзорциумот „Трансмет“ ДОО и „Херинг ДД Широки Бријег“ за изведување на Автопат Кичево – Охрид“, се наведува во соопштението на „Гранит“ објавено на веб – страницата на Македонска берза.

Главен изведувач на овој автопат е кинеската компанија „Синохидро“, додека „Гранит“ и други фирми се ангажирани како подизведувачи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ ДО ВОЗАЧИТЕ: Сообраќајот на патиштата се одвива непречено по суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози. Интензитетот...

Од 7 часот наутро машинскиот персонал во Железници транспорт ја бојкотираше работата!

Блокиран Железничкиот сообраќај: Машиновозачите излегоа од локомотивите, бараат 30 посто надомест!

Железничките станици вчера останаа без ниту еден работник. Од 7 часот наутро Машинскиот...

Станува збор за фотографија на која може да се забележи мртов коњ, при тоа не покриен закачен на камион и без ни малку совест и чувство вози низ улиците во Скопје. 

СРАМОТА ИМА ЛИ НЕКОЈ ДА ГИ КАЗНИ: Мртов коњ закачаен на камион се депортира во депонија

Грозоморна слика на скопските улици осамна денеска на социјалните мрежи од „Ремедиум...