Правниот субјект не поседува елаборат за заштита на животната средина, направен е записник за понатамошно постапување.

Објавил: Сара Фемина | 1 декември, 2019 22:32

ГРАЃАНИТЕ НА ГАЗИ БАБА ВЕЧЕРВА СЕ ТРУЈАТ: Непријатна миризба – истекла солна киселина од цистерна

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вечерва се почувствува непријатна миризба во Скопје, истекла солна киселина од цистерна. Инспекторите веднаш излегоа на терен.

Фејсбук статус на Инспекторат на Град Скопје:

Вечерва се почувствува непријатна миризба во Скопје, истекла солна киселина од цистерна.

По пријава од општински советник на општина Гази Баба за непријатен мирис во околина на фабрика МЗТ, дежурните екипи Инспекторат на град Скопје веднаш реагираа и го пронајдоа сторителот.

Се работи за правен субјект што работи со прекурзори, на лице место е констатирано дека се работи за истекување на солна киселина од цистерна, веднаш се превземени итни мерки за спречување на понатамошно истекување.

Правниот субјект не поседува елаборат за заштита на животната средина, направен е записник за понатамошно постапување.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) ја рангира земјава на осмото место во светски рамки по количините фрлена храна според бројот на жители

СИРОМАШНА, НО ПРИБИРЛИВА: Македонија меѓу рекордерите во фрлање храна

Македонија сиромашна но прибирлива, граѓаните и покрај тоа што се жалат за сиромаштијата...

Од воведувањето на мерката на 1 јули оваа година, парите за првите три месеци ќе бидат на сметките во декември.

Проверувајте си ги сметките – парите за скенирање на сметки ги имате на вашата трансакција

На вашите сметки треба да очекувате поврат на 15 осто од ДДВ. Средставата на повратот...

Имено македонските олимпијци се закитија со медали на  прогласувањето на најдобрите олимпијци на Меѓународната јуниорска олимпијада по природни науки, во арената во Доха, Катар.

МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ: Ученици земаа пет медалји на олимпијада во Катар

Македонските ученици Матеј Гелев, Емилија Николовска, Мајкл Георгиевски, Никола Спировски,...