Гренел исто така потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп има намера да ја посети Србија, што би било првпат по Џими Картер.

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 септември, 2020 10:48

ГРЕНЕЛ ЗА ВУЧИЌ: Тој е тежок преговарач, се бори за српскиот народ!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, беше многу тежок преговарач, изјави специјалниот советник на американскиот претседател Ричард Гренел.

„Тој навистина се бори за својот српски народ“, рече Гренел, како впечаток од средбите во Белата куќа, чиј исход беше договор за нормализирање на економските односи меѓу Белград и Приштина.

„Сега треба да работиме на наоѓање датум што би одговарал и на Белата куќа и на Советот за национална безбедност, кои исто така би биле вклучени во организирањето на посетата“, рече Гренел.

По повод претстојното отворање на канцеларијата на Американскиот фонд за развој во Белград, прва и единствена во регионот, што српското радио го смета за индикатор за лидерството на Србија во регионот и прашува што значи тоа, Гренел посочува: „Како прво, Србија има одлична економија“.

Тој вели дека веќе има голем број на проекти на кои се работи, а тој „обем на работа“ е, посочува, причината за отворање на канцеларијата.

„Се обидуваме да не се занимаваме со симболика, да не се занимаваме со политичка симболика, со која се справуваат многу политичари.Нашата канцеларија и агенција за ДФЦ во Америка сметаа дека има доволно работа, каде што можеме да имаме тим од областа што ќе може да ги заврши сите проекти во Србија.Сите овие се економски водени проекти што сакаме да ги постигнеме, затоа ставам канцеларија во Белград. Не поради симболика, туку да одговориме на големиот број на проекти што веќе ги имаме “, рече Гренел.

Тој вели дека претседателот Трамп од самиот почеток сметал дека економијата и отворањето нови работни места е нешто што тој може добро да го сработи.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Тој предложи вакцинирањето да започне за околу десетина дена што е многу порано за разлика од претходните години, поради како што велид а не се случи сценариото од Италија односно да се избегне судир со „Ковид-19“, нешто што се случи во Италија во март.

Д-р Тиодоровиќ: Секој што ќе се вакцинира против грип, има помалку шанси да фати корона

Членот на Кризниот штаб на Србија, д-р Бранислав Тиодоровиќ од Ниш кој прв предложи...

Според агенциите АНИ и Спутник, Трамп изјавил дека успеал да ги запре масовните убиства што се случуваат меѓу Србија и Косово веќе неколку децении.

ДОНАЛД ТРАМП: Ги запревме масовните убиства меѓу Србија и Косово!

Во предизборната кампања во Северна Каролина, американскиот претседател Доналд Трамп,...

Д-р Бранислав Тиодоровиќ, член на Кризниот штаб за борба против короната, објасни како би изгледале превентивните мерки.

ОВИЕ СЕ ПРОЦЕДУРИТЕ ЗА ВРАЌАЊЕ ВО СРБИЈА ОД ПЕТОК: Кога ќе влезете во земјата, имате 24 часа да одите во здравствениот дом, еве што потоа

Од петок во 18 часот, Србија ќе воведе надзор над сите граѓани кои се враќаат од летните...

Препораките на светските организации, додава Кисиќ, се овој надзор да трае до 10 дена.

КРИЗНИОТ ШТАБ ВО СРБИЈА ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Апел до граѓаните да се вратат од Црна Гора, БиХ и Хрватска до ПЕТОК, ЕВЕ ЗОШТО

Од петок во 18 часот, ќе се воведе надзор за сите граѓани на Србија кои се враќаат од...