Извори цитирани во други медиуми различно тврдат дека американскиот претседател се шегувал или сериозно се надевал да ја прошири територијата на САД.

Објавил: Рејхан Бајрами | 17 август, 2019 11:47

ГРЕНЛАНД МУ ОДГОВОРИ НА ТРАМП: “Не сме на продажба”

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара начин да го купи огромниот, заледен остров.

Американскиот претседател Доналд Трамп на состаноци со соработници ја разгледувал идејата за купување на Гренланд, автономна територија на Данска.

Гренландската влада ја отфрли идејата, изјавувајќи: „Отворени сме за бизнис соработка, не за продажба“.

Гренланд, или официјално Калалит Нунат е остров во Северниот Леден Океан и автономна земја во рамките ма Кралството Данска. Иако и географски и етнички е поврзан со Северна Америка, политички и историски Гренланд е поврзан со Европа.

Најблиски земји до Гренланд се Исланд на исток и Канада на запад. Гренланд е најголемиот остров во светот.

Со своите 56.749 (2012) жители, Гренланд е најслабо населена држава или зависна територија во светот. Главен град на Гренланд е Нук, а официјален јазик е гренландскиот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од полицијата е потврдено дека Тишма е уапсен заедно со два албански државјани.

Нарко БРАТСТВО ЕДИНСТВО разбиено во Атина-Црногорец и двајца албанци на чело на мафијата: Запленети 104 кг кокаин и 800.000 илјади евра!

Црногорскиот државјанин 45-годишниот Милан Тишма, кој важи за лице блиско на криминалната...

Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис.

ГРЦИЈА СПРЕМНА: Кинескиот претседател Си Џинпинг вечерва доаѓа во официјална посета на Грција!

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република...

Кога се работи за програмата на производство на авиони пета генерација, можеме да изјавиме дека првиот сериски авион Su-57 спремен е за испорака на трупите.

РУСКО ЧУДО ОД АВИОН СПРЕМЕН ЗА АКЦИЈА: Воената авијација го добива првиот авион пета генерација MADE IN RUSIA!

Првиот сериски произведен борбен авион пета генерација Su-57, спремен е за испорака на...

На свеченоста по овој повод ќе присуствува државниот врв на Србија, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Борисов и Вучиќ прегрнати го отворија КОРИДОР 10: НЕКА НИ Е СО СРЕЌА, ИЗГРАДИВМЕ ПАТ ЗА ИДНИНАТА!

Автопатска делница во должина од 22 километри, која го поврзува источниот коридор од...