Ледената плоча на Гренланд - втор по големина во светот - опфаќа 80 проценти од островот.

Објавил: Сара Фемина | 18 април, 2020 9:24

ГРЕНЛАНД ОСТАНУВА БЕЗ МРАЗ: Вака никогаш не било- СТРАШНО!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ледената плоча на Гренланд се намали повеќе од минатата година, повеќе отколку во било кој период од почетокот на забележувањето на податоците во 1948 година, покажуваат неодамнешните истражувања.

Според лондонскиот Индепендент, истражувачите откриле дека големиот пад на површинската маса е предизвикан не само од високите температури, туку и од одредени атмосферски услови кои станале почести како резултат на климатските промени.

„Со децении уништуваме мраз што се формира илјадници години“, рече водачот на студијата Марко Тедеско, истражувач во опсерваторијата Ламонт-Доерти на универзитетот Колумбија во Њујорк.

Ледената плоча на Гренланд – втор по големина во светот – опфаќа 80 проценти од островот.

Минатата година изгуби скоро 600 милијарди тони вода, придонесувајќи за зголемување на глобалното ниво на морето за околу 1,5 милиметар, се вели во студијата објавена во списанието Cryosphere.

Гренланд е остров во Северниот Леден Океан и автономна земја во рамките на Кралството Данска. Иако и географски и етнички е поврзан со Северна Америка, политички и историски Гренланд е поврзан со Европа. Најблиски земји до Гренланд се Исланд на исток и Канада на запад.

Гренланд е најголемиот остров во светот.

Со своите 55.877 жители (2018), Гренланд е најслабо населена држава или зависна територија во светот. Главен град на Гренланд е Нук, а официјален јазик е гренландскиот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Водици по правило се празнува два дена. Првиот ден е 19 јануари, кој покрај Богојавление уште се нарекува и Војордание и Машки Водици. Вториот ден пак е следниот, 20 јануари, наречен Женски Водици.

ДЕНЕСКА СЕ МАШКИ ВОДИЦИ- Слава тебе ГОСПОДЕ

Водици или Богојавление е денот во кој Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во...

Овој празник се нарекува уште и Водици, заради големиот водосвет, што го извршува Црквата на овој ден. Големиот водосвет е симбол на обновувањето на нашата природа и на целиот космос преку вода и Дух.

Утре се празнуваат Водици – денот кога водите стануваат лековити

Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал...

При посетата на храмовите задолжително да ги почитуваат препораките за заштита, да носат заштитни маски и одржуваат дистанца.

ОХРИД: Празникот Водици ќе биде одбележан само во црковните храмови со утрински богослужби

Годинава нема да биде организирано традиционалното фрлање на Светиот крст во водите...