Оттаму велат дека топланите имаат капацитет да ја покријат целосната побарувачка на топлинска енергија. За нив има гас само до крајот на месецот, но не значи дека ќе останат без енергенс по 1 ноември, рече премиерот Ковачевски. Тој објасни дека за државата е поисплатливо да го купува гасот авансно на месечно ниво.

Објавил: admin@magazin | 10 октомври, 2022 18:13

Грејната сезона почнува за 5 дена, владата уверува дека парно ќе има и по 1 ноември

Фото/Текст извор: ©канал 5/магазин.мк

Со или без ТЕ-ТО скопјани нема да останат без парно, уверува Владата.

Оттаму велат дека топланите имаат капацитет да ја покријат целосната побарувачка на топлинска енергија.

За нив има гас само до крајот на месецот, но не значи дека ќе останат без енергенс по 1 ноември, рече премиерот Ковачевски. Тој објасни дека за државата е поисплатливо да го купува гасот авансно на месечно ниво.

„Со тоа сакаме да го заштитиме буџетот на државата и да се земе оној енергенс којшто во моментот има најповолна цена или енергенс кој има поповолна цена од другите енергенси. Владата има многу јасен план на дневно ниво, комуницираме и со коморите меѓутоа и со добавувачите на енергенси со коишто државата има договори и коишто ги исполнуваат сите услови за работа со ЕСМ, изјави -Димитар Ковачевски, претседател на Влада.

Останува нејасно до каде се преговорите со ТЕ-ТО но од Владата велат дека дури и да профункционира, струјата што би ја произведувала би била многу поскапа од таа што во моментов е на берза.

„Ако ги земеме предвид моменталните цени на природен гас и се 1500 евра за 1000 нормални метри кубни, цената на производството на електрична енергија од ТЕ-ТО ќе испадне околу 280 евра за мегават час. На КУПЕКС е 200 евра. Значи на компаниите кои се на слободен пазар подобро им доаѓа да увезат струја по цена од 200 евра отколку да проработи ТЕ-ТО со цена која е 270 евра.“-Крешник Бектеши, министер за економија.

Засега со ниту една од земјите кои Владата ги посети изминатиов период не паднал договор за купување струја. Бектеши викендов во Белград беше на преговори со швајцарска компанија за набавка на гас, а утре патува за Чешка на состанок со ресорните министри од Европската комисија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава, а Ковачевски не смее збор да изусти!

ВМРО-ДПМНЕ: Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава

Кланот од Зајас се стекна со мултимилионски бизниси, на Абази му седат на глава, а Ковачевски...

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе – Обвинителен акт против едно физичко лице и Обвинителен предлог против правно лице кои се товарат за продолжено кривично дело – Измама од член 247 од Кривичниот законик.

Жан Митрев може да добие затворска казна од 1 до 10 години

Обвинетиот на пациентите и во јавноста прикажувал дека методот хемофилтрација е одобрен...

Левица во својата политичка иднина има две битки, а првото полувреме е со СДСМ, вели лидерот на Левица Димитар Апасиев во интервју за најновиот број на неделникот „Фокус“.

Апасиев: Црвениот тефтер ни е полн, ништо не забораваме!

Јавно кажуваме дека нема да им биде простено на тие параполициски структури кои што...

Дел од гостите само се заблагодарија за поканата, а дел ја искористија можноста да кажат дека дошле за поддршка.

„Се надевам дека во иднина она што е нормално, да се отвораат клубови кои ќе поврзуваат, а ние имаме многу со бугарскиот народ и дека вакви ликови коишто не поврзуваат ќе бидат имиња и на бугарските клубови во Македонија, а не како сега да ги сфаќаме како провокација.“

изјави Димитар Апасиев, пратеник и лидер на Левица.
На улицата пред клубот тешко можеше да се разликува кој е дојден за поддршка, а кој за провокација. Отспротива, без присутни помал број поддржувачи на бугарската ВМРО-БНД. Меѓу новинарите, пак, се појави човек што се претстави како наследник на Вапцаров и се обиде да му подари книга на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

„Тука се е напишано, особено на последната страница си е напишано, тоа е ракопис на Никола Вапцаров каде што пишува кој е, што е.

–Ќе ви дадам јас една книга од нашата македонска историја што ја напишал Никола Јонков Впацаров за Македонија и неговиот македонски иднетитет. Следниот пат ви ветувам ќе ви дадам книга“,

објаснуваше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

(ВИДЕО) Бугарскиот суд го затвора здружението што го отвори македонскиот клуб во Благоевград

„Во ликвидација“ – пишува во досието на Централниот регистар на Бугарија покрај...