И таму има проевропски пратеници кои ќе гласаат за промените. Сега имаме 74 пратеници, 64 владината коалиција, 8 АА и 2 БЕСА, уште 6 ќе најдеме кај опозицијата. Контакти со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ имаме секој ден, дел од нив ќе гласаат, убеден сум, рече Груби.

Објавил: Едмонд Бекири | 20 септември, 2022 5:55

Груби: Во контакт сме со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, дел ќе гласаат за уставните измени

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вицепремиерот Артан Груби во вчерашното гостување на ТВ 21 рече дека секојдневно имаат контакт со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и тој е убеден дека дел од нив ќе гласаат за уставните измени.

-Уште 6 пратеници кои потребни за уставните промени ќе се најдат во редовите на опозицијата, која исто така е составена од повеќе партии внатре во коалиција со ДПМНЕ.

И таму има проевропски пратеници кои ќе гласаат за промените. Сега имаме 74 пратеници, 64 владината коалиција, 8 АА и 2 БЕСА, уште 6 ќе најдеме кај опозицијата. Контакти со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ имаме секој ден, дел од нив ќе гласаат, убеден сум, рече Груби.

Тој откри и дека комуницира со Христијан Мицкоски кој во разговорите барал предвремени избори и негирал секаква поврзаност со Русија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Претходно премиерот Ковачевски и министерот за економски прашања, Битиќи, му упатија покана на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за учество на владиниот економски совет, но истата беше одбиена од Мицкоски со образложение дека не сака да учествува на состанок кој ќе наликува на пазар, туку дека подобро ќе било да се соочат на ТВ дебата.

Канал 5 дознава: Мицкоски и тричлен тим денес ќе му презентираат план на Ковачевски

Вчера беше потврдена средбата помеѓу лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ...

Пратеникот на ДУИ Изет Меџити на 29 септември по средбата со првиот човек на ДУИ Али Ахмети изјави дека доколку опозицијата покрене интерпелација за Артан Груби, тој ќе гласа „за“.

БЕСА ЌЕ ПОДНЕСЕ ИНТЕРПЕЛАЦИЈА ЗА ГРУБИ Меџити ќе гласа „за“

Извори од Движењето Беса информираат дека задутре ќе поднесат барање за интерпелација...

Реков дека ДУИ има поставено стабилни структури кои можат да функционираат без Али Ахмети, без Блерим Беџети, без Муса Џафери, без Изет Меџити, ова е национална инвестиција и оваа национална инвестиција има силна основа и силна поддршка“, рече Ахмети

Ахмети за расколот во ДУИ: Без секого се може

Лидерот на ДУИ застана во одбрана на вицепремиерот Груби. Ден по писмото во кое 20 истакнати...

Тој не ја исклучи и можноста поранешниот заменик-министер за образование од СДСМ, Петар Атанасов, да биде дел од тимот што ќе го понуди ова движење

Максим Димитриевски најави учество на следните парламентарни избори, формира граѓанско движење

Движењето, според неговите најави, би се промовирало кога ќе се знае датумот за следните...