Токму ваквата тенденција низгодините покажа како Рамковниот договор се користисамо за вработување на корумпираните кадри на ДУИ и зајакнување на политичката моќ на оваа партија,која две децении е дел од секој владејачки режим.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 јануари, 2021 18:05

Груби глуми биро за вработување – освен што е во министерство со 1460 вработени, сега ќе ги згрижува и „рамковните“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Дека Македонија одамна важи за држава во којапартиското влијание е навлезено во сите пори наопштеството, доволно говори фактот што повеќе од1.300 „работници“, апсолутно без никакваоправданост; без воопшто никаков план во однос натоа каде и што ќе работат; прво биле примени наработа, а потоа, блиску една деценија, тие воопшто и не се појавувале на своите работни места, а добивалеплата од Буџетот на Република Македонија!

За иронијата да биде уште поголема, наместо санкциии барање одговорност за ваквото неоправданодржавно трошење, министерот Артан Груби, вршипритисок кон поединечните институции и установи, па дури им наметнува обврска, после толку годиниземање плата, без да се појават на работно место, установите каде овие лица ќе бидат распределени даим обезбедат соодветна обука и стручна спремасогласно работните задачи.

Најочигледна манифестација на партизираноста нанашето општество се токму јавната и државнаадминистрација.

Работните позиции во установите и институциите од овој сектор, кој енормно гооптоварува буџетот на РМ, се преплавени со партскилица кои се примени само поради својата партискаили етничка припадност (согласно Рамковниотдоговор), но без никаква стручност и компетентност. Токму поради ваквите причини, нашата државна и јавна администрација, пред сесе карактеризира соисклучителна неефикасност и нетранспаретност, а потоа, не помалку важно е и тоа што токму преку овојсектор владејачката гарнитура си ја купуваполитичката поддршка.

Токму ваквата тенденција низгодините покажа како Рамковниот договор се користисамо за вработување на корумпираните кадри на ДУИ и зајакнување на политичката моќ на оваа партија,која две децении е дел од секој владејачки режим.      

Левица смета дека, крајно време е да запревработувањето по Рамковен, како селекција поетнички клуч, а наместо ова, треба да се воведесоцијална позитивна дискриминација, преку која ќе седава првенство на лицата од социјално загрозенисемејства, децата без родители, децата на стечајците и категории слични на нив, при што воопшто нема дабиде од значење нивната етничка припадност, партиска определба, раса, вера, возраст, туку нивниотсоцијален статус во општеството.

ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА ЛЕВИЦА
25 јануари, 2021

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Се дозволува организирање и одржување на семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции и слично, во затворениот дел на објектите до 50% исполнетост од капацитетот на просторот.

Владата дозволи свадби на затворено, а од 15 ноември за влез ќе се бараат две дози вакцина

Владата на Македонија на вчерашната редовна 115-та седница, согласно моменталната епидемиолошка...

Членот на ДИК, Кренар Лога не се согласува со ваквата одлука и истата ја нарекува незаконска. За ова писмено ги известил и останатите членови, пренесе Алсат.

ДИК го смени Упатството и ќе признава за важечки и ливчиња без печат

ДИК на денешната седница го смени Упатството за важечки и неважечки ливчиња и сега...

Зошто АД МЕПСО не ја активирал ТЕЦ Неготино која е резерва за вакви случаеви на криза, а според законот е под негова надлежност и за тоа има финансиски издатоци спрема ТЕЦ Неготино како ладна резерва?

Куштрим Рамадани и Васко Ковачески мора да понесат одговорност за енергетската криза

Уште минатата година, Левица предупредуваше дека со ваква лоша кадровска политика...

Мицкоски посочи дека на СДСМ и на ДУИ им пречи коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса и Алтернатива. Граѓаните сакаат коалиции со коишто ќе им се покаже иднината, а не да ги враќаат во минатото.

Со Села направивме коалиција за создавање иднина

„Не е поентата да се занимавате со политика и да делите. Поентата е да се занимавате...