Првиот вицепремиер Артан Груби вели дека комуницираат со сите партии од опозицискиот блок, со исклучок на Левица - децидни се дека нема ни да стапат во контакт со партијата на Апасиев.

Објавил: Рејхан Бајрами | 14 ноември, 2021 17:50

ГРУБИ: ЗА МНОЗИНСТВО СЕ ПРЕГОВАРА СО СИТЕ, ОСВЕН СО ЛЕВИЦА

Фото/Текст извор: ©24.мк/магазин

Владејачките коалиционери, оптимисти – ќе го шират владејачкото мнозинство. Ширум отворени порти поставија за пратениците кои ги делат интересите на Владата и нејзините партнери – да им се приклучат на мнозинството. 

Првиот вицепремиер Артан Груби вели дека комуницираат со сите партии од опозицискиот блок, со исклучок на Левица – децидни се дека нема ни да стапат во контакт со партијата на Апасиев.

„Ова парламентарно мнозинство, оваа Влада опстои и шансата да се добие датум за отпочнување на преговори на 14 декември веќе е реална. Сметам дека парламентарното мнозинство и пратениците кои поддржуваат евроатлантска Северна Македонија ќе расте и убеден сум дека во деновите пред нас и други пратеници ќе се придружат на ова парламентарно мнозинство кое ќе расте и ќе опстои за да ја спроведе програмата што ја поддржаа граѓаните на парламентарните избори“ – рече Груби.

Сепак, оптимизмот се уште не е е на цврсти нозе.

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши денеска за ТВ24 вели дека се уште не водат никакви преговори за приклучување во Владата, засега остануваат во опозиција. 

Партијата на Гаши брои четири пратеници и на неа се смета за зајакнување на мнозинството. Од БЕСА пак бараат СДСМ и ДУИ да престанат со притисоци врз нивните пратеници.

И додека траат преговорите со пратеници, оставката на Зоран Заев главна тема кај политичките опоненти СДСМ – ВМРО-ДПМНЕ.

Од опозицијата предвидуваат уште побрз пад на Владата доколку се одложуваат оставките.

Оставките се само одложени дури не се стабилизира состојбата во земјава – тврдат од СДСМ.

Голем број прашања чекаат одговори, а во игра неколку сценарија. Премиерот Зоран Заев ја најави оставката но се уште ја нема депонирано. Коалицискиот партнер ДУИ пак најавија дека со екипирање на владејачкото мнозинство планираат да владеат во следните две ипол години. 

Од ВМРО-ДПМНЕ пак решението за политичката состојба во земјава се само предвремени парламентарни избори.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Министерот Бујар Османи неколку дена одбива да го објави Протоколот со Бугарија, иако претходно изјави дека е спремен веднаш, штом Владата го одобри предлогот, да организира средба со бугарската страна и да го потпише.

ОСМАНИ ГО КРИЕ ПРОТОКОЛОТ ЗАТОА ШТО ПРЕДВИДУВА УЧЕБНИЦИТЕ ДА СЕ ПИШУВААТ ВО БУГАРИЈА

ОСМАНИ ГО КРИЕ ПРОТОКОЛОТ ЗАТОА ШТО ПРЕДВИДУВА УЧЕБНИЦИТЕ ДА СЕ ПИШУВААТ ВО БУГАРИЈА! Министерот...

Кога се во прашање теми од врвен национален и државен интерес, како што е евроинтеграцискиот пат на државата, иднината на граѓаните и заштитата на македонскиот идентитет, потребна е одговорност, зрелост и државнички капацитет.

СДСМ: Мицкоски нема чувство за државност и одговорност

Предлогот на француското претседателство е објавен и граѓаните можат да се уверат...

Раководството на ДОМ едногласно донесе став дека овој предлог е неприфатлив и Владата треба да го отфрли.

Отворените прашања со Бугарија треба билатерално да се решаваат во добра волја, взаемна почит и согласно европските вредности. ДОМ останува на ставот дека за македонскиот јазик и идентитет не смее да се преговара.

Сметаме дека овој предлог ќе го претвори пристапниот процес за членство на Македонија во ЕУ во бескрајна агонија и го доведува во неизвесност и самото започнување на преговорите.

Доколку Владата го прифати овој т.н. француски предлог, ДОМ ќе ја напушти Владата и парламентарното мнозинство.

ДОМ - Канцеларија за односи со јавноста

ДОМ: Ќе ја напуштиме Владата ако се прифати францускиот предлог

На денешниот состанок на Извршниот одбор на ДОМ во проширен состав, се разгледуваше...

Од владејачката партија СДСМ пак порачаа дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски треба да се откажеод блокади и опструкции, бидејќи прашањето за избори е затворено и тие ќе се одржат во 2024 година!

ВМРО најавува протести низ цела држава, СДСМ им порачува да се откажат

ВМРО-ДПМНЕ најавува протести низ цела држава ако не се исполни нивното барање, да се...