Првиот претседател на Репулика Северна Македонија барем извесно време ќе биде Талат Џафери, вели Груевски

Објавил: Македонка Димкин | 13 февруари, 2019 0:40

Груевски: Бев уценет од Али Ахмети и Мендух Тачи за Пржинската Влада! (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©видео инфомакс

На прашањето зошто го потпишал договорот од Пржино, Груевски вели дека тоа било прашање кое му било поставено од многу луѓе, а особено зошто се потпиша за СЈО такво какво што беше. Поголемиот дел од разговорите околу пржинскиот договор не беа проблематични, меѓу другото предвидуваа предвремени избори. Но она што беше најпроблематично беше СЈО за кои разговори беа задолжени Никола Тодоров и Никола Поповски.

Клучниот момент околу разговорите на Пржинската Влада беше моментот кога дојдоа Али Ахмети и Мендух Тачи и ни поставија услов, да го прифатиме предлогот за СЈО таков какоб што е или тие другиот ден ќе ја напуштат владата. 

Тогаш се направи нов моментум вели понатаму Никола Груевски во интервјуто за порталот инфомакс, и ние после долгите консултации прифативме да го потпишеме пржинскиот договор.

Што се однесеува до корумпираното и селективнот судство , Груевски вели дека ги разбирал судиите бидејќи ако не правеле како што им велат, тогаш можело да ја изгубат лиценцата за судија,  судиите се плашеле за себе и нивната судбина, тие биле свесни дека судат погрешно. Значи ли ова дека Груевски индиректно признава дека и тој се водел од истииот приинцип на личен интерес и се плашел да не го изгуби неговиот стекнат статус? 

На прашањето од новинарот за тоа како тоа се согласил за Катица Јанева кога се знаело дека во нејзиниот беграунд меѓу другото било и членството во СДСМ, Груевски одговара дека за тоа дознале подоцна инаку немало да се согласел. И овде се поставува прашањето како тоа Груевски да не знаел за Катица која беше јавен обвинител, дека била блиска со СДСМ,  знаејќи го фактот дека долго време шеф на тајната полиција беше токму  неговиот прв братучед Сашо Мијалков?

Дали Груевски ја зборува вистината?

На прашањето за претседателските избори, Груевски вели:

Јас мислам дека нареден претседател, барем некое време ќе биде Талат Џафери. Изборите се така направени, зборувам за изборните денови, да вториот круг на претседателските избори завршува на 5.мај. Мандатот на Иванов завршува на 12.мај, значи на 12 ако не се завршени сите процедури нема да имаме претседател. Многу е мала веројатноста дека меѓу петти и 12 ќе се завршат сите оние периоди за жалба до ДИК, одговор на ДИК, решавање, тужба до еден суд до друг суд, носење на конечна одлука на ДИК за прогласување на кој е победник – кој не.

Ова под услов се да биде во ред, под услов да имаме кандидати и во првиот и во вториот круг. Мислам дека неслучајно е направено тоа толку доцна де се поместат изборите, според моето искуство доста е веројатно дека барем неколку дена или можеби некоја недела Талат Џафери како претседател на Собранието ќе ја врши улогата на претседател на државата, вели Груевски во интервјуто за „Инфомакс.мк“

Не е исклучено дека тоа е и договор помеѓу СДСМ и ДУИ за во тој вакум период да испотпише се што треба да се испотпише и кој дојде после, што и да биде да е веќе завршена работата, додава Груевски во интервјуто за „Инфомакс“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Таа последна ноќ која ја поминавме ќе ми остане во сеќавање и никогаш нема да ја заборавам и да ја избришам од главата.

Ексклузивно интервју на кумот од Шабан Шаулиќ – како се случила несреќата !

Тешко ми е да зборувам, јас сум искршен во цело тело и срцето ми е скршено. Не знам што...

Тој рече дека ако Гоце Делчев се појавел со своите следбеници комити, Заев ќе требало да ја напушти Македонија.

Груевски за Пинк : “Јас не побегнав од правдата, туку од неправедните судски одлуки”

Бившиот премиер на Република Македонија Никола Груевски вчера имаше интервју за српската...

Слободно можам да кажам дека кога дојдов на оваа функција, начекав многу лош квалитет на храна, но и многу мало количество.

Директорот на Идризово : “Првпат по 10 години осудениците видоа мусака и макарони”

Од април 2018 најголемиот затвор во Македонија, затворот во Идризово, го раководи Боби...

Откако ќе ја добиеме довербата на народот, а ќе ја добиеме на следните предвремени парламентарни избори, ќе видите кои ќе бидат чекорите и кои процеси ВМРО-ДПМНЕ ќе ги промени.

Интервју со Мицкоски – Заев сака да ги украде изборите (ВИДЕО)

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за радио слободна Европа изјави...