Повеќе од еден и четвртина век Гоце Делчев е инспирација, мотивација и водилка на милиони Македонци од различни генерации во земјата и дијаспората, од неговото време па до денес.

Објавил: Мирко Бачиќ | 4 февруари, 2020 19:32

ГРУЕВСКИ: Гоце Делчев е инспирација, мотивација и водилка на милиони Македонци од различни генерации

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По повод 148 години од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев преку фејсбук статус се огласи и поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски.

Груевски напиша дека македонското прашање ќе се затвори само тогаш кога тоа ќе биде во полза на Македонците. Гоце Делчев е и нај авторитетниот стратег на организацијата во своето време. Тој истовремено секојдневно е и на теренот меѓу народот и меѓу борците организирајќи ги четите, вели Груевски.

Ви го пренесуваме во целост статусот на Никола Груевски!

Денес е 4. февруари, денот на раѓањето на Гоце Делчев, една од најавторитетните и најмаркантни фигури во македонското револуционерно движење и воопшто во македонската историја.

Тој својот живот го посвети и жртвува за слободата на Македонија.

Повеќе од еден и четвртина век Гоце Делчев е инспирација, мотивација и водилка на милиони Македонци од различни генерации во земјата и дијаспората, од неговото време па до денес.

Гоце Делчев е и нај авторитетниот стратег на организацијата во своето време. Тој истовремено секојдневно е и на теренот меѓу народот и меѓу борците организирајќи ги четите. Посветен и на собирањето на оружје и на создавањето на уставот и правилата на дејствување на организација.
Директно и непосредно работи на кревање на борбениот и слободарски дух на народот одејќи од едно во друго населено место ширејќи ја идејата за слободна Македонија.
Денешното одбележување на овој ден има особено значење заради актуелните наметнати договори, притисоци и уцени во правец на промена на историјата и идентитетот на македонскиот народ, пишува Груевски.

За неговото дело, припадност и борба, објавив пообемен текст во фб статус на 2. јули 2019 година.
Вчера Социјалистичката партија на Македонија одржа трибина со повеќе историчари посветена на ликот и делото на Гоце Делчев.

Сите учесници дадоа одлични излагања, секој од различен аспект. Издвојувам едно од нив кое е кратко и вреди да се погледне, а тоа е излагањето на универзитетскиот професор по историја Д-р Никола Жежов, чија научна специјалност е современата историја и проучувањето на македонското револуционерно движење.
Се согласувам дека денешните притисоци, уцени, негирања, сервилност, наметнатите договри и марионетски влади, присилни промени со користење на највалкани и најгнасни методи, само ќе го зајакнат македонското национално чувство и припадност.
Ништо не е загубено додека го носиме длабоко во нас и веруваме во тоа.
Македонското прашање ќе се затвори само тогаш кога тоа ќе биде во полза на Македонците – напиша Никола Груевски на Фејсбук.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Уште еднаш за многу години Богојавление, мир и радост во срцата и душите на сите верници, и успех и среќа во домовите.

Честитка по повод празникот Богојавление Христово-Водици од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

До: Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ...

Денес жалам за мојот/нашиот верен другар кој загина од подмолните трујачи кои не се сакаат ниту себе си, а камоли некоја друга душа!

Ременски: Денес воопшто нема да искажам жалење за сите што беа тепани во овие црни настани

Осум години од “Црниот понеделник” се падна во “четврток” кој исто така беше црн...