Со добиен политички азил, Груевски во суштина е слободен човек, а неговиот статус во Унгарија го спречува Интерпол да издаде налог за апсење, кој Македонија го бара од 2019 година.

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 јули, 2020 11:00

Груевски го штитат правилата на Интерпол од екстрадиција- тој си купува куќа во Будимпешта?

Фото/Текст извор: ©мкд.мк

Одредбите создадени да ги заштитат политичките бегалци од прогон од репресивни режими, иронично, го штитат поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, од затворска казна и други кривични пријави што произлегуваат од неговото децениско десничарско владеење, велат правните експерти, објави Балкан инсајт, а пренесува  МКД,.МК.

Со добиен политички азил, Груевски во суштина е слободен човек, а неговиот статус во Унгарија го спречува Интерпол да издаде налог за апсење, кој Македонија го бара од 2019 година.

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски во интервјуто за неделното издание на Франкгфуртер алгемајне цајтунг истакна дека се надева на правда, по обвинувањата со кои се соочи во поранешната татковина, но неа планира да ја бара во Стразбур, пред Европскиот суд на правдата, а не пред македонските судови. Со политика веќе нема намера да се занимава, вели Груевски во интервјуто дадено пред неколку дена.

Шансите на Скопје да го стави Груевски зад решетки се практично нула, вели Зоран Дранговски, шеф на македонското Здружение на млади правници.

Според новиот правилник донесен во 2015 година и потврден во 2017 година, „секоја потерница или црвена потерница што се однесува на бегалците ќе биде индивидуално оценета за одобрување од страна на генералниот секретаријат“.

„Интерпол нема да издаде налог за апсење ако го побара земјата од која избегал бегалецот, и ако бегалецот веќе е потврден од земјата каде што побарал засолниште“, пренесува МКД.МК.

Пред да ја почне двегодишната затворска казна, Груевски избега во ноември 2018 година, прво во Албанија, а потоа – со помош на унгарски дипломати – во Унгарија, каде што поднесе барање за азил, велејќи дека неговиот живот е под закана. Барањето му беше исполнето.

Поради тврдењето на Груевски дека е жртва на политичка местенка и планирана цел на атентат, Унгарија одби да го екстрадира во Македонија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЗАСЕГА НЕМА ОДГОВОР КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ЧЛЕНСТВОТО НА НАШАТА ТЕЛЕВИЗИЈА, КОЈ ОД ЧЛЕНОВИТЕ ОДНОСНО ОСТАНАТИТЕ ДИРЕКТОРИ Е ИНИЦИЈАТОР ЗА ВАКВАТА ОДЛУКА, И ЗОШТО АЛФА НЕ Е ИЗВЕСТЕНА ЗА ДА ИМА МОЖНОСТ ДА РЕАГИРА.

ММА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА ВО АСОЦИЈАЦИЈАТА

МАКЕДОНСКАТА МЕДИУМСКА АСОЦИЈАЦИЈА ГО ЗАМРЗНА ЧЛЕНСТВОТО НА ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА. СПОРЕД...

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

202 санкционирани возачи во Скопје, 22 за користење на мобилен, 17 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.) продолжи со засилените...

Натамошно надоградување на системот за правда за децата е дел од Акцискиот План на Министерството за правда за спроведување на Стратегијата за реформа на правосудниот сектор за 2017-2022, а во тек на подготовка се измени на Законот за правда за децата.

Маричиќ: Судовите се помалку изрекуваат заводски воспитни мерки за децата во судир со законот

Министерот за правда Бојан Маричиќ се обрати на панел дискусија на која се одбележа...

Убеден сум дека ќе имаме статистичка операција која ќе ги евидентира и ќе покаже релевантни и точни податоци, кои ќе ни помогнат за креирање на економските политики, рамномерни регионални планови за развој, соодветни политики во образование, култура, здравствена заштита.

Заев: Пописот е статистички процес неопходен на државата за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација...