За да му се одземе мандатот на Груевски е потребно двотретинско мнозинство.

Објавил: Сара Фемина | 15 мај, 2019 15:06

ГРУЕВСКИ “РАСПНАТ ВО СОБРАНИЕ” -почнува постапка за одземање на неговиот мандат на чело со Џафери!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Талат Џафери претседателот на Собранието прати допис до Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во кое ја известил комисијата дека пратеникот Никола Груевски неоправдано е отсутен од седница на Собрание повеќе од шест месеци.

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, беше прогласен за виновен во случајот на (СЈО) познат како „Тенк“ кој се однесува на набавката на луксузниот блиндиран „мерцедес“. Груевски беше осуден на две години затворска казна.

Моментално од Собранието известуваат дека се започнува постапката за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, кој моментално се наоѓа во бегство во Будимпешта. Од партијата на ВМРО-ДПМНЕ изјавуваат дека Груевски не е неоправдано отсутен, туку политички прогонет од самата власт, предводена од премиерот Заев.

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, беше прогласен за виновен во случајот на (СЈО) познат како „Тенк“ кој се однесува на набавката на луксузниот блиндиран „мерцедес“.

За одземање на мандатот на Груевски е потребно двотретинско мнозинство.

Според член 59 од собранискиот Деловик, за пратеникот кој неоправдано отсуствувал од седниците на Собранието повеќе од шест месеца, претседателот на Собранието ја известува Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Предлог за одземање на мандатот на пратеник во овој случај, поднесува Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, во рок од 15 дена од денот на добивањето на известувањето од претседателот на Собранието, а по нејзиниот предлог за одземање на мандатот на пратеникот, Собранието води претрес на првата наредна седница.
Како што се наведува во членот 59, претресот може да заврши со донесување одлука за одземање на мандатот на пратеникот или со заклучок дека нема елементи за одземање на мандатот на пратеникот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

По потпишувањето на Договорот Харадинај изјави дека неговата и партијата на Ахмети денеска „успеаја да ги обединат најдобрите експертизи за една развојна програма за земјата“.

Харадинај и Ахмети потпишаа договор за предизборна коалиција

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), премиерот во оставка Рамуш Харадинај...

Митановски истакнува дека во рекетот бил директно инволвиран и синот на Катица Јанева.

Поранешен пратеник објави шокантни информации: Синот на Катица Јанева директно инволвиран во “Рекет”

Веле Митаноски кој е поранешен пратеник во македонското Собрание, објави шокантни...

Изминатиов викенд Љубомир Спасиќ зема учество во последниот натпревар сезонава кој се одржуваше во Чешке Буџејовице, каде што се сумираа резултатите од сите овогодишни трки. Претходно тој се натпреваруваше во натпреварите за Европски куп и во Македонија, Словенија, Германија, Шпанија и Италија, по кои заврши прв во генералниот пласман во конкуренција на повеќе од 200 кајакари од 17 европски држави.

Љубомир Спасиќ е првиот Македонец кој освои Европски куп во кајак! (ВИДЕО)

Љубомир Спасиќ  од Велес е првиот Македонец што го освоил Европскиот куп во дисциплината...