Денеска спроведена е стандардна процедура на институциите во Унгарија откако криминалната и рекетарска влада во Македонија поднесе барање за екстрадиција.

Објавил: Рејхан Бајрами | 27 јуни, 2019 13:30

ГРУЕВСКИ СЕ ЈАВИ ОД БУДИМПЕШТА: “Тоа денес беше стандардна процедура„

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски денеска беше на судско рочиште во Будимпешта, каде што се одлучуваше за неговата екстрадиција. Тој веднаш после рочиштето се огласи на социјалните мрежи и напиша дека тоа било стандардна процедура.

На денешното рочиште во Будимпешта, Груевски најмногу ги привлече новинарите со изгледот каде појави со безбол капче и очила за сонце.

Груевски веднаш после рочиштето се огласи на социјалните мрежи и напиша дека денеска беше спроведена стандардна процедура на институциите во Унгарија.

Ви го пренесуваме неговиот Фејсбук статус:

Денеска спроведена е стандардна процедура на институциите во Унгарија откако криминалната и рекетарска влада во Македонија поднесе барање за екстрадиција.
Судот го разгледа барањето за екстрадиција и одлучи да не го прифати.

Република Македонија бараше екстрадиција на Груевски за одлежување на двегодишната затворска казна за набавката на блиндираниот мерцедес во случајот на СЈО, „Тенк“ и за настаните во Собранието од 27 април.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Николоски во еден момент го запраша министерот за надворешни работи, Никола Димитров која беше целта на промената на името ако после речиси две години Македонија се уште нема добиено датум за преговори со Европската Унија.

Николоски до Димитров: Го променивте името за да влеземе во ЕУ и Нато, зошто се уште нема датум за преговори ?

Александар Николоски, потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, вечерва е гостин...

Според Беговиќ, проблемот со нападите е рецидив од некоректните политики на претходната власт која водеше жестока кампања, облепувајќи ги болниците со „Не примам мито“ и праќајки ги извонредните доктори на еудкација, со што ја понижи и маргинализира лекарската фела. Но, сегашниот министер, не направи ништо за да го излечи рецидивот.

Беговиќ мора да има ефикасен систем за заштита – да има обезбедување и видео надзор во сите здравствени установи

Да се воспостави ефикасен систем за заштита на лекарите (физичко обезбедување и видео...

Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата.

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски” во Лисиче – родителите револтирани не сакаат да ги пушаат своите деца на настава

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче во субстандардни...

Тие според СЈО, нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155.117.172 евра и за истиот износ на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

Делото застарува – Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Адвокатот Јанаки Митровски во емисијата 10 минути изјави дека делото за кое поранешниот...