Уставниот суд ја започна процедурата за оценка на членот од КЗ за уставност, без одлука на надлежната собраниска Комисија, Никола Груевски правно не може да оди во затвор

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 октомври, 2018 8:53

Груевски ќе оди во затвор во Куманово, на 9 ноември?

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски затворската казна од две години ќе треба да ја издржува во затворот во Куманово, и во него треба да се јави на 9 ноември.

Сепак, се поставува прашањето дали поранешниот премиер ќе го заштити пратеничкиот иминутет со оглед дека се работи за казна од две години бидејќи според Деловникот за работа на законодавниот дом, пратеничкиот имунитет и мандат може да се укинат само ако е пропишана активна затворска казна во времетраење над 5 години.

Воедно правниот тим на Никола Груевски поднесе и преставка за оценка на уставноста на членот од Кривичниот законик на Македонија, по кој се обвинет и осуден нивниот клиент, а за кој се смета дека не е во согласност со Уставот на Република Македонија.

Правно, Груевски пред воопшто да биде повикан на издржување затворска казна, надлежниот суд треба да достави барање за укинување на пратеничкиот мандат до Собранието на Македонија, кое на својата собраниска мандатно имунитетна комисија ќе решава дали пратеникот ќе го изгуби или не имунитетот.

Согласно Деловникот, како Груевски е осуден на ефективна казна со траење од 2 години, тој ќе остани пратеник.

*Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Експерти од областа на безбедноста се едногласни во констатациите дека бегството на Груевски во конкретната ситуација е едноставно невозможно без знаење на Спасовски и Заев

Спасовски и Заев знаеле за Будимпешта

Речиси е едногласен ставот на експертите од областа на безбедноста, дека бегството...

Шефот на македонската дипломатија и државниот секретар, Димитров и Димовски оствариле средба со заменик амбасадорот на Унгарија, кој го поставил "вистинското" прашање

Димитров прими “дипломатско” кроше од Унгарија

По објавата на социјалните мрежи, лично од поранешниот премиер и актуелен пратеник,...

Бегството на Груевски доволна причина Јанева по одобрение на Кривичен суд да активира најмалку стотина барања за изрекување времена мерка притвор за случаите на СЈО

Спасовски и го отвори патот на Јанева за масовно приведување

Изјавата на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовси, дека нема вина кај органите...

Во правна држава за која знаеме дека е дотолку повеќе полициска, едноставно е невозможно првото име на "декадното режимско владеење" да не се знае каде е четири дена по ред

Бегството на Груевски, со “амин” на Заев и Спасовски?

Пред три години, во екот на политичката криза во Македонија, во јавноста провејува...