Два автобуса кои превезуваа кинески државјани од провинцијата Хубеи, во близина на Вухан, каде се појави смртоносниот коронавирус, тргнаа низ Балканот и пристигнаа во Србија преку мостот Зворник.

Објавил: Сара Фемина | 28 јануари, 2020 23:21

ГРУПА КИНЕСКИ ТУРИСТИ ПРИСТИГНАА ВО СРБИЈА: Немаат корона – вирус, но ќе се надгледуваат

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Кинеските туристи од Вухан, кои изминатите два дена се наоѓаа во Хрватска и БиХ, денеска пристигнаа во Србија.

Како што дознава Курир.рс, санитарните инспектори и епидемиолозите од Институтот за јавно здравје на Србија, д-р Милан Јовановиќ-Батут ги чекале на граничниот премин.

Два автобуса кои превезуваа кинески државјани од провинцијата Хубеи, во близина на Вухан, каде се појави смртоносниот коронавирус, тргнаа низ Балканот и пристигнаа во Србија преку мостот Зворник.

Туристите  бидат надгледувани за време на нивниот престој во Србија. Групата од Вухан веќе беше под контрола кога минуваше низ Хрватска. Сите патници биле подложени на тестови и анализи и не биле забележани симптоми на опасен грип.

 Граничната полиција на Србија, во соработка со Републичкиот инспекторат и ресорното министерство, вчера чекаше автобус со педесетина кинески туристи кои влегоа во нашата земја преку преминот Мали Зворник – Каракај.

Република Македонија ги следи препораките од Светската здравствена организација во врска со состојбата со новиот корона вирус што се појави во кинескиот град Вухан, стои во соопштението на официјалната веб-страница на Министерството за здравство.

Од таму велат дека се преземени приоритетни чекори и претставници на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство од минатата недела континуирано информираат за состојбата со коронарниот вирус.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Тој предложи вакцинирањето да започне за околу десетина дена што е многу порано за разлика од претходните години, поради како што велид а не се случи сценариото од Италија односно да се избегне судир со „Ковид-19“, нешто што се случи во Италија во март.

Д-р Тиодоровиќ: Секој што ќе се вакцинира против грип, има помалку шанси да фати корона

Членот на Кризниот штаб на Србија, д-р Бранислав Тиодоровиќ од Ниш кој прв предложи...

Според агенциите АНИ и Спутник, Трамп изјавил дека успеал да ги запре масовните убиства што се случуваат меѓу Србија и Косово веќе неколку децении.

ДОНАЛД ТРАМП: Ги запревме масовните убиства меѓу Србија и Косово!

Во предизборната кампања во Северна Каролина, американскиот претседател Доналд Трамп,...

Гренел исто така потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп има намера да ја посети Србија, што би било првпат по Џими Картер.

ГРЕНЕЛ ЗА ВУЧИЌ: Тој е тежок преговарач, се бори за српскиот народ!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, беше многу тежок преговарач, изјави специјалниот...

Д-р Бранислав Тиодоровиќ, член на Кризниот штаб за борба против короната, објасни како би изгледале превентивните мерки.

ОВИЕ СЕ ПРОЦЕДУРИТЕ ЗА ВРАЌАЊЕ ВО СРБИЈА ОД ПЕТОК: Кога ќе влезете во земјата, имате 24 часа да одите во здравствениот дом, еве што потоа

Од петок во 18 часот, Србија ќе воведе надзор над сите граѓани кои се враќаат од летните...