При својот говор, Ципрас во еден момент ги спомна поранешниот грчки министер за надворешни работи и еден од потпишувачите на Преспанскиот договор, Никос Коѕијас и Заев и им се заблагодари за потпишувањето на Договорот.

Објавил: Едмонд Бекири | 15 април, 2022 8:39

Грците му аплаудираа на најголемиот предавник на Македонија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Екс премиерот Зоран Заев доби овации и аплаузи во Грција на партискиот конгрес на Сириза, чиј лидер е неговиот поранешен грчки колега, Алексис Ципрас.

При својот говор, Ципрас во еден момент ги спомна поранешниот грчки министер за надворешни работи и еден од потпишувачите на Преспанскиот договор, Никос Коѕијас и Заев и им се заблагодари за потпишувањето на Договорот.

Сакам, бидејќи ми се дава можност, не ми беше во план, но тука се пред мене, сакам да им се заблогодарам и на Зоран Заев и на Никос Коѕијас, што ја водевме битката, што им се спротивставивме на притисоците, што ја направивме нашата патриотска должност- рече лидерот на СИРИЗА од Атина, по што Заев доби големи овации од присутните членови и делегати на СИРИЗА.

Договор од Преспа или Преспански договор — меѓународен договор потпишан од министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Никос Коѕијас и Никола Димитров, и посредникот на ООН за спорот за името на Македонија, Метју Нимиц, на 17 јуни 2018 година во селото Нивици, Егејска Македонија, на Преспанското Езеро. Договорот ја раскинува Времената спогодба потпишана во Њујорк на 13 септември 1995 година. Тој треба да биде решение за спорот помеѓу Грција и Македонија и да воспостави стратешко партнерство меѓу двете држави.

Според договорот, Република Македонија го промени своето официјално и уставно име во Република С Македонија, ерга омнес, а Грција го призна државјанството на соседната земја како македонско/граѓанин на Република Северна Македонија, се согласи да го именува официјалниот јазик на соседната земја како македонски, и се обврза да не го попречува членството на соседната земја во меѓународните организации.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од денеска Шведска и Финска се блиску до пристапување во НАТО, откако Турција се откажа од ветото на нивниот влез.

Путин коментираше за Финска и Шведска во НАТО и за нападот врз трговскиот центар

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија „ќе одговори со иста мерка“...

Уште пред да почне „Прајдот“, полицајци упаднаа во повеќе кафулиња во квартот Џигангир и приведуваа ЛГБТ-активисти и новинари. Според невладините организации, уапсени се најмалку 152-ца луѓе.

ВИДЕО: Полицијата го растури „Прајдот“ во Истанбул, уапси над 150 учесници

Турската полиција вчера насилно интервенираше на „Парадата на гордоста“ во Истанбул...

„Овие мерки директно ќе ги погодат руските олигарси и ќе го нападнат срцето на воената машина на Путин“, рече британскиот премиер Борис Џонсон, кој ќе се сретне со лидерите на индустриски најразвиените земји во светот во Германија на тридневниот самит на Г7.

Велика Британија, САД, Канада и Јапонија го забрануваат увозот на злато од Русија

Обединетото Кралство, САД, Канада и Јапонија ќе забранат увоз на злато од Русија како...

Трите напади се случиле околу полноќ во ноќни клубови во центарот на Осло. Се пукало во Лондон паб, популарно место за ЛГБТК+ заедницата, потоа во близина на џез-клубот Хер Нилсен и уште еден паб.

Двајца мртви, 21 повреден во терористички напад во Осло, откажана Парадата на гордоста

Четириесетидвегодишен маж е уапсен и обвинет за убиство, обид за убиство и терористички...