Според информациите од утринава, ситуацијата е малку подобра од вчера. Десетина пожарникари, два канадери и хеликопетр се борат со пожарот на Тасос.

Објавил: Валерија Петрова | 14 август, 2019 11:18

Грција во пламен – пожарникарите се борат со пламените јазици

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Грција во пламен,над илјада пожарникари се борат против шумските пожари, најголем дел на островот Евија, северно од Атина, кој и натаму е надвор од контрола.

Според информациите од утринава, ситуацијата е малку подобра од вчера. Десетина пожарникари, два канадери и хеликопетр се борат со пожарот на Тасос.

Грчкиот премиер Мицотакис го прекина одморот и од Крит се врати во Атина.

-Ситуацијата изгледа подобро, пожарникарите вложија големи напори, изјави регионалниот гувернер за централна Грција, Костас Бакојанис за телевизија Скај.

Тој навел дека пожарите се комплицирани за гасење, но истакна дека човечки животи не се загрозени.

АП пренесува дека во Грција во рок од 24 часа се активирале 56 пожари.

Катимерини пожарите во Евија ги нарече голема еколошка катастрофа. Се наведува дека пожарот опфатил површина од 12 километри и прогласена е вонредна состојба.

Пожарот го гаснат 280 пожарникари, доброволци, војници, шест канадери и шест хеликоптери.

Грчката Влада побарала помош од европските организации за цивилна заштита, а канадери се испратени од Хрватска и Италија.

За потсетување, минатата година во летувалиште во близина на Атина, 100 лица загинаа во пожар.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Во гостувањето Дачиќ изјави дека не е добро што со неиспорачувањето , всушност им се овозможува на оние кои се обвинети за воени злосторства , никогаш да не одговараат.

Ивица Дачиќ: Морина требаше веднаш да биде предаден на Србија

Министерот за надворешни на Р. Србија Ивица Дачиќ, гостувањето на ТВ Прва,  даде изјава...

Еди Рама во интервјуто со новинарот Џек Парок, говореше на актуелни теми меѓу кои и за улогата на Европскиот совет за интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Рама потенцираше дека Советот многу не се базира на она што го прават владите на земјите како Албанија, туку на ситуациите и динамиката на внатрешната политика на земјите членки на ЕУ.

Рама во интервју за Евроњуз: Северна Македонија пред Албанија во ЕУ може да го дестабилизира регионот

Во интервју за „Евроњуз“ (Euronews), албанскиот премиер Еди Рама изјави дека доколку Македонија...

- Дали она жали што не ги убила Србите? Ова е нечуено. Замислете некој било кој од нас во Србија да изјави вакво нешто. Колинда Грабер покажала и порано агресија и антисрпство, но ова е невиден скандал, изјавил Дачиќ.

СРБИЈА ШОКИРАНА! Колинда:Жалам што во „Олуја“ не ги убив Србите

-Ме гризеше совеста. Најрадо да ја  земев пушката и да отидов на боиште, рекла Колинда...

Советникот на националната безбедност на претседателот на САД, Џон Болтон кој вил во Србија и требало повторно да дојде до крајот на ова лето, кој со неговата посета би можел да направи пресврт во решавањето на косовскиот проблем и тоа во корист на Белград.

ТРАМП ИСПРАЌА ЈАСНА ПОРАКА: Србија не смее да остане без ништо на Косово – претседателот подоготвен за решавање

Претседателот на САД. Доналд Трамп испрати јасна порака во која наводно проачува: Србија...